Questions About Remote Learning?

Social study 2
Updated: 10/12/2020
Social study 2
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • I need an apple. I will go to the store.
  • Welcome to my store. I have food, items, and more.
  • I’m looking for an apple. Can you pls tell me how much it cost?
  • The apple cost, $2.24. Do you want to buy it?
  • I would like to buy it. Can you pls tell me the cost of the chocolate bar.
  • The chocolate bar cost $3.27.
  • So if $2.24+$3.27=$5.51,but I have $4.42 only.
  • So you need to pick one since you don’t have enough money to buy both items.
  • I will buy the apple.
  • I bought the apple but my opportunity cost was the chocolate bar.
Over 15 Million Storyboards Created
Storyboard That Family