math project

math project

Storyboard Text

  • I wonder if I can make a math problem for my students?
  • I know maybe if I gave them the problem like "Sebastian compares toy car prices at three different stores so he can get the best deal for his little brother’s Christmas gift. Which store has the best unit rate? And the choices will be" a. Toys R Us – 5 cars for $6.25.b. Walmart – 10 cars for $12.64c. Target- 2 cars for $2.76Which store has the best unit rate?
  • My students will love this and their answer would be B. because if I bought 10 cars at Walmart then it would only cost me the same amount as in toys R us and instead of getting two packs I would just get one and would be way better.
Over 20 Million Storyboards Created
Storyboard That Family