Razítko: Rasismus, Antiracism and You: Biography Poster
Updated: 2/6/2021
Razítko: Rasismus, Antiracism and You: Biography Poster

Storyboard Description

V knize Stamped: Rasism, Antiracism and You je zmíněno tolik historických postav. V této aktivitě si studenti mohou vybrat jednu osobu, která bude dále prozkoumávat a vytvořit biografický plakát. Studenti prozkoumají svou osobu a budou psát o jejich pozadí a hlavních úspěších. Mohou použít příslušné znaky, symboly, předměty a scény k vyjádření atributů osoby.

Storyboard Text

  • Ida B. Wells Pedagog, investigativní novinář, aktivista za občanská práva, Suffragist, Anti-Lynching Crusader (1862-1931)
  • Wells se přestěhoval do New Yorku a pokračoval v psaní a mluvení proti lynčování, rasové diskriminaci a nespravedlnosti. V jejím úsilí ji podporoval známý abolicionista Frederick Douglass. V roce 1898 dokonce přinesla kampaň proti lynčování do kanceláře prezidenta McKinleye. V roce 1895 se Ida provdala za bývalého zotročeného člověka a redaktora novin Ferdinanda Barnetta a měli čtyři děti. Její tažení za rovná práva pokračovala a v roce 1896 založila Wells Národní asociaci barevných žen a v roce 1909 byla jedním ze spoluzakladatelů NAACP. Wells se přestěhovala do Illinois a bojovala za volební právo žen. V roce 1913 založila Suffrage Club v Chicagu. V průběhu ženského volebního průvodu ve Washingtonu v roce 1913 informovala bílá Suffragistka Alice Paulová Wellse, že ona a další černí Suffragisté budou muset pochodovat zadní. Wells zuřil a směle odmítl a pochodoval před chicagský kontingent. Ida B. Wells zemřel 25. března 1931 v Chicagu, IL. Její odkaz odvážného aktivismu a síly uprostřed nepřízní osudu stále inspiruje. V roce 2020 jí byla udělena Pulitzerova cena za celoživotní dílo v boji proti nespravedlnosti.
  • V roce 1882 se Wells přestěhovala se svými sourozenci do Tennessee, aby žila se svou tetou. Absolvovala kurzy na Fisk University a pokračovala ve výuce. V roce 1884 byla Wells kvůli své rase fyzicky vytlačena z placeného sedadla ve vlaku. Bojovala s nespravedlností a zpočátku zvítězila! Rozhodnutí však bylo zrušeno Nejvyšším soudem v Tennessee. Jih zakódoval diskriminační a segregační praktiky do práva, aby si přes konec otroctví udržel mocenskou strukturu bílé nadvlády. Tato zkušenost pobídla Wellse k aktivismu a žurnalistice, když dokumentovala problémy rasové diskriminace. Wells nadále učila, psala články a dokonce vlastnila vlastní noviny, Memphis Free Speech a světlomet a Svobodná řeč. Wellsová začala bojovat proti praxi lynčování, když její přátelé, majitelé obchodů s potravinami Black, byli lynčováni poté, co jejich obchod začal konkurovat obchodům s bílým vlastnictvím. Wells cestoval po celém jihu a odhaloval převahu bílého rasistického terorismu páchaného na černých komunitách násilím a lynčovacími davy. Její Expos és dát ji ve vážném nebezpečí a její tisk kancelář byla zničena bílé davem.
  • Ida B. Wells se narodila zotročena v Holly Springs, MS 16. července 1862 Jamesovi a Lizzie Wellsovým. Její rodina byla osvobozena z otroctví po skončení občanské války a přijetí 13. dodatku v roce 1865. Afroameričané však i nadále čelili rasové diskriminaci a násilí, což vytvářelo mnoho překážek úplné rovnosti. Wellsovi rodiče působili ve Freedman's Aid Society a pomáhali založit univerzitu pro nově emancipované afroameričany, Shaw University (nyní Rust College). Wells studovala na Rust College, ale tragédie přišla, když jí bylo 16, když oba její rodiče a mladší bratr zemřeli na žlutou zimnici. Wells pracoval jako učitel, aby uživil sebe a své další sourozence. Ve volném čase pokračovala ve studiu na vysoké škole a psala pro místní noviny.
  • Pulitzerova cena Odměna: Ida B. Wells „za její vynikající a odvážné zprávy o děsivém a brutálním násilí proti afroameričanům během éry lynčování.“ 2020
  • „Bez Idy nemůžeš kouzlit hrozivě.“ - Národní památník rovnosti žen Belmont-Paul
  • "Způsob, jak napravit křivdy, je obrátit na ně světlo pravdy."