"Ozymandias" temasıyla bağlantı kurmak: Bamiyan Budaları

"Ozymandias" temasıyla bağlantı kurmak: Bamiyan Budaları
  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

Metin Bağlantıları: Özyan ve Şiir Teması

Storyboard Text

  • Bamiyan Budaları, Afganistan'daki bir uçurumun kenarına oyulmuş iki büyük Buddha heykeli idi. Kökenlerinin 6. yüzyılda olduğu düşünülmektedir.
  • Bir Buda diğerlerinden daha küçüktür. Büyük Buda, 180 metre boyunda ve küçük Buda 124 feet üzerinde ölçüldü.
  • Buddhalar bir zamanlar Budist bir etkinlik merkezi olduğu için uçuruma bu bölgede oyulmuştu. Budist keşişler bu siteyi eğitim, meditasyon ve ibadet yeri olarak kullandılar. Buda'nın gücüne bir haraç olarak inşa edilmişlerdi ve keşişlerin yaşadığı, uçurumun içine oyulmuş birçok mağara vardı.
  • Budaları yüzyıllar boyunca yok etmek için birçok girişim vardı ve minnetle, çoğu başarısızdı. Afghan bir kral daha büyük heykelin yüzünü yok etti.
  • 2001'de Taliban heykelleri uçurarak başarıyla yok etti. Taliban, heykelleri putlara çevirdi ve İslamiyetlerini yorumlama tezlerine aykırı davrandıklarına karar verdi. Heykellerin ardında, güzel oymalarla dolu büyük mağaralar keşfedildi.
  • 2011 yılında UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü), heykellerin düzeltilebilir olmasına rağmen Buda'nın onarılamayacağını açıkladı. Onların kararlarında yeniden yapılandırmada kullanılmak üzere maliyet ve orijinal materyal eksikliği gösterdiler. Bu büyük ve güçlü dini simge artık yalnızca tarih kitaplarında ve resimlerde varoluyor.
More Storyboards By tr-examples
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art