Jekyll ve Bay Hyde'deki Alegori

  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

Jekyll ve Bay Hyde Storyboard'da Alegori

Storyboard Text

 • KAPI
 • KİTAP
 • ALEGORİK ANLAM
 • EDWARD HYDE
 • Jekyll'in evinin arkasından çıkan tuhaf kapı garip bir açıda ortaya çıkıyor. Karanlıktır ve hiçbir çan ya da çalıcı yoktur. Binanın kendisi ihmal edilmiş ve hüzünlü görünüyor. Bir zamanlar kabataslak insanların etrafında asmak için kullanılan bir yer gibi görünüyor, çünkü lüks semt dışında yer görünüyor.
 • Kapının kendisi, Hyde'in Jekyll konutuna hâlâ girip çıkabilmesi için bir araçtır. Jekyll'a içsel kötülüğünü ve özgürlüğünü kucaklamak için nihai özgürlüğü verir. Viktorya dönemi insanları için bu kapı (ve anahtarı), başka bir kimlik kazanmaları durumunda kendilerinin sahip olabilecekleri özgürlüğü temsil eder. Hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmazlar, hayatın "günahlarını" suçsuz yaşayabilirlerdi.
 • Edward Hyde, kablolu, kıllı elleri olan küçük bir adamdır ve açık bir deformasyon olmadan bile yüzünde neredeyse deforme olmuş bir görünümdür. Onu gördüklerinde insanların kalplerine ve en derin derinliklerine hem korku hem de nefret vuruyor. İnsanlar onu öldürmek istiyor, çünkü o çok püskürüyor.
 • Viktorya döneminde Edward Hyde son derece özgürdür. O, tabuyu tecrübe edebiliyor ve itibarını bir kenara atabiliyor. Modern okuyucular için Hyde, Freud tarafından açıklandığı gibi kimliğidir: her zaman süper ben tarafından bastırılan içgüdü. Hyde, kontrol etmek için her gün çalıştığımız insan doğasının karanlık yüzüdür ve bazen gevşek olmanın nasıl bir şey olacağını merak ediyor. Bazıları, Jekyll'ın Hyde olma arzusunu kontrol etme konusundaki yetersizliğini bağımlılığın mücadelelerini yansıtıyordu.
 • DR. HENRY JEKYLL
 • Jekyll, Londra'da saygın bir adamdır: çok zengindir ve çok zekisidir. Bilimlerde yıllarca yaptığı çalışmalar, insan geçiciliği deneylerini araştırmaya başlayana kadar müjdelendi. Ününü korumaya olan arzusu ve yaptığı işler için ceza korkusu onun Hyde'i kontrol altında tutmaya çalışmasını ister. Aziz bir dost ve doktor olmanın tadını çıkarır, ancak nihayetinde yükümlülüklerinden sıkılmıştır. Nihai terk fikirleri çok büyük olur.
 • Jekyll, Viktorya'lı bir adamdır: sorumluluklarını yerine getirerek, topluluğunda saygı gören, iyi niyetli, çalışmalarına adamıştır. Nispeten az önemli aksaklıklarla iyi bir hayat yaşamak için birçok kişinin arzuladığı adam budur. Bununla birlikte, aynı zamanda çatışmalı bir adamdır ve onun içinde yatan diğer tarafla düzenli olarak mücadele eder. Modern okurlar için, onun gibi olmak isteyen bir kişidir, ancak biz onun sıkıntı karışıklığı ile de empati kurabiliriz.

Image Attributions

More Storyboards By tr-examples
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art