Kral Lear İçin Beş Yasa Oyun Yapısı

Kral Lear İçin Beş Yasa Oyun Yapısı
  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

King Lear için Beş Hareketli Çalma Yapısı özeti

Storyboard Text

 • I HAREKETİ: PROLOG
 • Kral Lear, yaşlılığında ve merak uyandıran fikirleriyle tahtını kızlarına teslim etmek ister, böylece bir şemsiye için 100 şövalye ile emekli olur ve bıraktığı zamandan keyif alabilir. Her kızı kendisine ne kadar çok sevdiğini söyleyerek miraslarını onlara bölebilir.
 • HAREKET İİİ: DORUK
 • HAREKET ET: ÇATIŞMA
 • Kral Lear, iki küçük kızını, Goneril ve Regan'ı en genç Cordelia'sından seçti, çünkü Cordelia konuşma üzerine inandığına göre onu şımartıyor. Kral, onu küçümser ve Cordelia bunun yerine Fransa Kralıyla evlenmek üzere gider. Lear, Kent Earl'ü Cordelia'yı savunmak için de yasakladı. Bu arada, Gloucester Kâizinin gayri meşru oğlu olan Edmund, babasını meşru oğlu Edgar'a çevirmek için plan yapıyor ve böylece Earl'ün miraslarını devralabilir.
 • EYLEM İV: DÜŞEN EYLEM
 • EYLEM İİ: YÜKSELEN EYLEM
 • Goneril ve Regan babalarına kötü muamele etmekte ve onun için kibirli bir şey göstermemektedirler. Kent kılık değiştirerek krala şeylere göz kulak olmak için hizmet ediyor. Edmund Edgar'la sahte bir savaş açar ve babasını Edgar'ın Gloucester'ı öldürmek istediğine ikna eder. Kent Oswald'la savaşmak için Cornwall tarafından hisse senedine konduktan sonra kral gelir ve kızar. Goneril geldi ve o ve Regan, kralın şövalyelerinin hepsinden kurtulmalarını talep ederek ittifaklarını sağlamlaştırdı. Kral, gözyaşlarının yakınında ve duygularını kederle kaybetmekte fırtınalı gecenin dört bir yanına atıyor.
 • V HAREKETİ: REDDETME
 • Fransa kralı İngiltere'ye karşı savaş çağrısında bulundu. Gloucester, King Lear'dan sonra kendisine yardım etmek için uğraşıyor ve Edmund'a, babasını kızkardeşlerine derhal ihanet eden planlarını anlatıyor. Fırtınalı gecenin ortasında, King Lear, bir aptal, bir başka deyişle "Tom" olarak adlandırılan, aptal, Kent ve Edgar, kulübeye sığınırlar. Gloucester onları bulur ve Kral'ı Dover'a kaçırır; çünkü ona karşı arsalar vardır. Gloucester Cornwall'ın adamları tarafından tutuklandı ve Cornwall gözlerini kırpıştırdı. Cornwall'daki görevlilerden biri içeri girer ve kendisi öldürülmeden önce Cornwall'a ölümle yaralar.
 • Gloucester umutsuzluğa düştü ancak Edgar hala kılık değiştirerek onu intihardan kurtarıyor ve onu Dover'a götürüyor. Bu arada, Goneril ve Edmund romantizm yaşamaya başladı ve Goneril, kocası Albany'ın resimden çekilmesini istedi çünkü onu zayıf buluyor. Cornwall öldü ve dul eşi Regan'ın Edmund'u çalacağı konusunda endişeli. Goneril'in hizmetkârı Oswald bulur ve Gloucester'ı öldürmeye çalışır; ancak Edgar bunun yerine onu öldürür. Albay'ı öldürmeyi ve Edmund'la evlenmeyi planladığını gösteren Goneril'den Oswald'dan bir mektup gönderdi. Aynı zamanda, Kral Lear Cordelia'ya getirildi ve Cordelia onu aklı başına geri getirdi.
 • Edgar mektubu savaş öncesi Albany'e gönderir. Goneril ve Regan, iki kızkardeşine kendilerini söz vermiş Edmund'la savaşıyorlar. Edmund, Lear ve Cordelia'yı savaşta yakalar ve Cordelia'yı intihar amaçlı bir asmaya benzeterek öldürmek için emir verirler. Albany eşini ve Edmund'un ihanetini anlatıyor; Aynı zamanda Regan hasta olur. Albany, Edmund'u dövüşmeye zorluyor ve Edgar zırhı buluyor, Edmund'a karşı savaşır ve onu yener. Kimliğini ve babasının öldüğünü ortaya koyuyor. Edmund Goneril'in Regan'ı zehirlediğini ve sonra kendini bıçaklamış olduğunu fark ettikten kısa bir süre sonra kendisini öldürür. Lear Cordelia'yı asan adamı öldürüyor, ancak zamanında değil. Kederden ölecek. Albany, Kent ve Edgar'a iktidarı el koyuyor.
More Storyboards By tr-examples
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art