Sihizm Biyografisi

Sihizm Biyografisi

Storyboard Description

Öğrenciler, Sih tarihindeki etkili veya önemli şahsiyetler için biyografi posterleri oluşturarak tarih ve dünya dinleri ile ilgilenebilir!

Storyboard Text

  • Mai Bhago
  • Mai Bhago Sih firari bant Guru savunmak için geri götürdü. Cesurca savaşan, yetenekleri ve liderliğiyle herkesi etkileyen cesur bir savaşçıydı. Guru asker kaçaklarını tekrar ordusuna kabul etti ve birlikte Babürlüleri geri çekilmeye zorladılar. Savaştan sonra Guru Gobind Singh, Mai Bhago'ya inanılmaz cesareti için teşekkür etti ve eve gitmesi için izin verdi. Kendini Gurusuna adamış olan Mai Bhago, kalmak istediğini söyledi. Guru Gobind Singh, Mai Bhago'yu terfi ettirdi ve ona onun kişisel koruması olma onurunu verdi. Onuncu ve son gurunun ölümü üzerine Mai Bhago, Hindistan'ın Janwada kentine taşındı ve burada kendini meditasyon hayatına adadı ve Sih'in özgürlük, eşitlik ve sosyal adalet değerlerini teşvik etti. Janwada'daki aziz savaşçının evi, bugün Gurudwara Shri Mai Bhago Ji olarak adlandırılan bir ibadet yeridir.
  • Şu anda, İmparator Aurangzeb öncülüğünde baskıcı Babür İmparatorluğu Sihler ve Guru Gobind Singh güçlü etkisi tehdit olarak görmüştür. 1705'te Babür birlikleri, Guru Gobind Singh ve Sihlerin başkenti Anandpur Sahib'e yürüdü. Guru'nun ailesinden bazıları da dahil olmak üzere birçok insanı öldürdüler. Savaş haftalarca ve haftalarca devam ederken Guru'yu koruyan askerler açlıktan ölmeye başladı. Babürler, eğer biri Guru ve Sihizm'den vazgeçerse, kaçmalarına izin verileceği konusunda bir anlaşma yaptı. 40 Sih savaşçısı, Guru'dan vazgeçerek pazarlığı üstlendi. Köylerine döndüklerinde Mai Bhago onlarla karşılaştı. Guru'yu terk ettiklerine inanamıyordu. Onları kendisine katılmaya ve geri dönüp savaşmaya tutkuyla ikna etti!
  • Mai Bhago savaşta savaşmak için bilinen ilk Sih kadındır. Halkını Babür imparatorluğuna karşı savunuyordu. Savaştaki efsanevi cesareti nedeniyle ünlü kadın savaşçılar Joan of Arc ve Mulan ile karşılaştırılır. Mata Bhag Kaur olarak da bilinir, 1666 civarında Amritsar, Pencap, Hindistan'daki Chabal Kalan köyünde doğdu. Mai Bhago, dindar bir Sih ailesinde büyüdü ve 10. Sih gurusu Guru Gobind Singh'in zamanlarında yaşadı. Babası Guru Hargobind'in ordusunun bir üyesiydi ve ordunun sadece erkekler için olmasına rağmen, genç yaştan itibaren Mai Bhago, Sih dövüş yöntemlerini öğrenmekten ve bir savaşçı olmak için eğitimden keyif aldı.
  • Mai Bhago Guru Gobind Singh'i savunan ve Sihlere asla pes etmemeyi öğreten Aziz Sih Savaşçısı!
Over 20 Million Storyboards Created
Storyboard That Family