Soğuk Savaş Koşulları - Uzay Yarışı ve Silah Yarışı

Soğuk Savaş Koşulları - Uzay Yarışı ve Silah Yarışı
  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

Soğuk Savaş Terimleri - Uzay Yarışı ve Silah Yarışı - Bir örümcek grafiği kullanarak, öğrencilere Soğuk Savaş'ın kol ve uzay yarışını tanımlama ve anlama konusundaki temel terminolojileri tanımlamak ve açıklamak için bir kelime haritası oluşturmalarını sağlayın. Bu, öğrencilerin ülkelerin nükleer savaşa ne kadar yaklaştığını daha iyi anlamalarına ve karşılıklı olarak imha edilmesine, yani birinin başına saldırı olursa, her iki ülkenin de nükleer yıkımına ilişkin fikrini güçlendirecekler. Öğrenciler, her iki teknolojik ırkın anlayışını derinleştiren terimleri açıklayıp tanımlayabilecek ve dünyanın iki süper güç arasındaki gerginliği nasıl ilerletecektir. Bu etkinlik, günümüzde dünyamızı şekillendirmeye devam eden ve giderek genişleyen teknolojik gelişmelere de güven verecektir.

Storyboard Text

 • I SPUTNİK İ
 • UZAY YARIŞI
 • APOLLO 11
 • Sputnik, 1959'da başlatılan Sovyet uydusunun adıdır. Bu şimdiye kadar piyasaya çıkan ilk yörüngede uydu idi ve Sovyetler tarafından büyük bir başarı olarak değerlendirildi. Bununla birlikte, Soğuk Savaş ile ilişkili olarak, bir Sovyet saldırısı ve genel Sovyet hakimiyeti için gerginlik ve korku arttı. Ayrıca, Amerika'nın uzay programlarını iyileştirme çabalarını artırdı.
 • Uzay Yarışı terimi hem ABD hem de Sovyet taraflarındaki uzay teknolojilerindeki çabaları ve gelişmeleri ifade eder. Artırılmış fonlama ve araştırma başlatarak, her iki ülke de uzay yarışında birbirlerini dışa vurmaya çalıştı. Sovyetler ilk uyduyu uzaya fırlatmayı başaracaktı Sputnik I.
 • Apollo 11, Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekleştirilen ve ilk insanı aya ayıracağı alan misyonuydu. 20 Temmuz 1969'da başlatılan ve aydaki iniş, uzay yarışının tepe noktası olarak görüldü. Bununla birlikte, ilişkiler açısından Sovyetler ve ABD arasında bozgunculuk ya da barışçı dönemler meydana geldi.
 • NÜKLEER SİLAHLAR
 • KELİME HARİTASI: ALAN VE SİLAH YARIŞI
 • SİLÂHLANMA YARIŞI
 • ICBMS
 • Nükleer silahlar, nükleer reaksiyonların etkisindedir ve kitle imha silahları olarak düşünülür. ABD, 1945'te Japonya'ya iki nükleer atom bombası attı ve ABD ve Sovyetler Birliği, mümkün olduğunca çok sayıda yıkıcı silah depolamak ve yaratmaktı. Bununla birlikte, aynı zamanda karşılıklı güvence altına alınmış imhanın gerçekleşmesine yol açtı.
 • Silah Yarışı hem Sovyetler Birliği hem de Amerika'nın kollarını arttırma ve ilerleme çabalarını ifade eder. Özellikle, Soğuk Savaşı tanımlayan nükleer silahlardan oluşan bir ırktı. Artan silah yarışında, iki ülke arasındaki nükleer saldırı ve tehditlerin gerginliği ve korkusu daha da arttı.
 • "ICBM'ler", kıtalararası balistik füzeler veya bir kıtayla bir başka arasında başlatılabilecek füzeler tanımlamak için kullanılan kısaltmadır. Bu tür silahlar, hem Sovyetlerin hem de Amerikalıların savunmalarını ve silahlarını artırmak için baskı yapmalarının yanı sıra korkuyu artırmaya yardımcı oldu.

Image Attributions

More Storyboards By tr-examples
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art