https://www.storyboardthat.com/hu/articles/e/tanuló-tévhitek

Fontos, hogy ne tekintsük diákjainkat üres edényeknek vagy üres lapoknak, amikor belépnek az osztálytermeinkbe. A diákok tele vannak saját elképzeléseikkel és elméleteikkel a világról. Ezek némelyike helyes, és néhányan nem értenek egyet a tárgyon belüli jelenlegi bizonyítékokkal és egyetértett gondolkodással. Gyakran pedagógusként nem tudjuk értékelni tanulóink széles és változatos tapasztalatait, és azt, hogy ez milyen hatással lehet az univerzum működésére. A diákoknak minden tárgyban téves elképzeléseik vannak, de ez különösen igaz a természettudományokra.


Mi az a tévhit?

A tévhit olyan nézet vagy vélemény, amely helytelen gondolkodáson alapul. Ezeket alternatív fogalmaknak vagy téves megértésnek is nevezhetjük. Néhány példa a tévhitre az, hogy minden tiszta anyagot biztonságosan lehet enni és inni, az áram elfogy egy izzóban, vagy az artériákban a vér vörös, az erekben pedig a vér. Ezek a tévhitek megoszthatók vagy személyesek lehetnek. Ezek azonban fontosak, és nem szabad figyelmen kívül hagyni őket az osztályteremben, mivel ezek az alapjai, amelyekre más tanulás és megértés épül. A diákok megtanulják, hogy miért téves a tévhit és mi az igazság.


A tévhit sokféle forrásból származhat. Tévhitek származhatnak abból, hogy a diákok a tudományos fogalmak korlátozott megértésével próbálják értelmezni a körülöttük lévő világot. Példa erre az az elképzelés, hogy minden tárgynak erőre van szüksége a mozgáshoz. Néha előzetes tanításból származnak. A Science -ben néha egyszerűsítünk összetett, elvont ötleteket analógiák és modellek segítségével. Ezek a modellek nem mindig mondják el a teljes igazságot, de hasznos taneszközök. Például azt mondjuk a tanulóknak, hogy a részecskék kis golyószerű tárgyak, amelyek össze tudnak kötődni és alkotják az összes anyagot. Azt mondjuk a diákoknak, hogy bizonyos módon szilárd anyagként, folyadékként és gázként meghatározott módon vannak elrendezve. Ez nem a teljes igazság: a részecskék, amelyekről gyakran különálló elemként beszélünk, valójában molekulák vagy atomok. Az atomok nem egy részecske, hanem több szubatomi részecskéből állnak.

A tévhitek a rossz emlékezésből vagy a rossz megfigyelésből is származhatnak. Néhány gyakori tévhit a szaknyelvhez köthető. Például a mindennapi beszédben gyakran használnak olyan szavakat, mint az erő, az energia és a súly; a tudományban azonban nagyon konkrét jelentéseik vannak. A súly szó a tudományban a gravitáció miatti erőt jelenti, amely egy tömegű tárgyra hat. A „mindennapi értelemben” az emberek a súlyt használják a tömeg jelentésére. A tévhitekkel az a probléma, hogy mélyen gyökereznek, és rendkívül nehéz megszabadulni tőlük. A diákok gyakran nagyon régóta tartják ezeket a véleményeket, és teljesen értelmesek számukra. Lehet, hogy teljesen nincsenek tisztában azzal, hogy megértésük helytelen, és ez akadályozhatja tanulási képességüket.


Annak megértése, hogy a diákok mit tudnak és mit nem

A tévhitek kezelésének legjobb módja az, ha először megtaláljuk őket, majd szembeszállunk velük, és végül rekonstruáljuk őket. A kezdeti kihívás annak kiderítése, hogy vannak -e a diákoknak tévhitek, és ha igen, akkor fontos, hogy megtudjuk, mik azok. Az osztályteremben számos stratégiát alkalmazhatunk a tévhitek kiemelésére és felfedezésére.


A diákokkal való beszélgetés, és ami még fontosabb, a hallgatás, hatékony módja annak, hogy megtudja, mit értenek tanítványai és mit nem. Bár néha időigényes, a diákokkal folytatott megbeszélés nagyon hatékony módja annak, hogy felfedezze a diákok elképzeléseit egy adott téma körül. Tantermi környezetben csak azt tapasztalhatja, hogy a legbiztosabb tanítványai megszólalnak, és megosztják ötleteiket az osztály többi tagjával. A diákok veled és másokkal való beszélgetése néha kihívást jelenthet. A vita A forgatókönyvek nagyszerű módja a vita ösztönzésének az osztályteremben. Vizuális iránymutatást és számos véleményt nyújtanak egy témáról, lehetővé téve a tanulók számára, hogy megválasszák a nézőpontjukat, majd megvédjék álláspontjukat a tudományos érvelés segítségével. Storyboard That előre elkészített, sok témát felölelő megbeszélési forgatókönyvek széles választékát kínálja. Úgy tervezték, hogy néhány gyakori tévhitet tartalmazzanak különböző nézőpontként.


A sablonok egyikével könnyedén módosíthatja a vitaforgatókönyvek bármelyikét, vagy létrehozhat egyet saját tanulói igényei alapján.

Fontos, hogy olyan környezetet ápoljunk, ahol a diákok magabiztosan osztják meg ötleteiket. Ha ezt osztálybeszélgetésként vezeti, kérje meg a tanulókat, hogy kommentálják társaik elképzeléseit, és ösztönözzék a tanulókat, hogy lépjenek kapcsolatba egymással. Használja a kérdezést a mélyebb gondolkodás előmozdítására és a vita mozgására. A vita végén foglalja össze a legfontosabb pontokat az elejétől a végéig, és jegyezze fel a táblán a legfontosabb ötleteket.

A kvíz használata annak megállapítására, hogy a diákok mit tudnak, nem csak a téma tanításának végén hasznos. A tanárok megkezdése előtt gyors kérdőíveket adhat a diákoknak a témáról, így nagyszerű módja annak, hogy megtudja, mit tudnak a diákjai, és mit nem. Ez az előzetes értékelés hatékony módja lehet egy adott témában végzett tanulmányi növekedés mérésének is, összehasonlítva, hogy mit tudtak a téma elején és mit tudnak a végén. Az előzetes értékelési kvízek gyorsan elvégezhetők a téma elején, és áttekinthetők a gyakori tévhitek azonosítása érdekében. Ezekkel a tévhitekkel lehet foglalkozni a téma tanításakor. A tanulók órai feladatainak áttekintése hosszú folyamat, de számos előnnyel jár a tévhitek felderítésében. Így képet kaphat arról, hogy minden tanuló mit ért és mit nem. A megjegyzések és célok elhagyása személyes visszajelzést adhat, és arra ösztönözheti a tanulókat, hogy másként gondolkodjanak egy adott témáról.

Storyboard That segítségével könnyen készíthetők jegyzetelt diagramok. A jegyzetekkel ellátott diagram azt jelenti, hogy a diákoknak meg kell magyarázniuk a helyzetről alkotott tudományos gondolkodásukat címkék, nyilak és minden további információ hozzáadásával a diagramhoz. Példa lehet arra, hogy a tanulókat elmagyarázzuk, hogyan látjuk a dolgokat a következő ábra segítségével.


Az osztályon belül más munkatársakkal folytatott beszélgetés és a kutatás lehetővé teszi, hogy előre jelezzen néhány gyakori tévhitet, amely felmerülhet egy adott témában. Ha az erőkről tanítok, akkor megjósolhatom, hogy a tömeg körüli tévhit, amely befolyásolja a leesés sebességét, valamikor felmerül. Emiatt olyan órákat tervezek, amelyek végső soron arra késztetik a diákokat, hogy másként gondolkodjanak. Az új tanárokat néha meglephetik a diákok elképzelései és elképzelései. Néhány év után ugyanazt a témát tanítja, és rájön, hogy néha ugyanaz a tévhit merül fel minden alkalommal, amikor ezt a témát tanítja.

Rengeteg stratégia használható pedagógusként, hogy megkérdőjelezze és megváltoztassa tanulóink tévhitét. Mindig jó ötlet, ha sokféle tanítási technikát alkalmazunk ezeknek a tévhiteknek a megkérdőjelezésére. Az egyetlen dolog, amit nem tehetünk, az, hogy a diákok magukkal hagyják az osztálytermet! Ehhez kognitív konfliktust kell okoznunk. Adjon valamit tanítványainak, ami megkérdőjelezi tévhitüket.

Néha, ha bemutatjuk a diákoknak az osztály bemutatóját, vagy akár rábízzuk őket a tevékenységre, megmutathatjuk nekik, hogy nem voltak 100% -ig igazak. Használja ezt a bemutatót vagy tevékenységet a gondolkodás rekonstruálásának eszközeként. A „nehezebb dolgok gyorsabban esnek, mint a könnyebbek” tévhit példáját használva ezt egy egyszerű bemutató segítségével könnyen ki lehet mutatni helytelennek. Vegyen két egyforma üveget, töltse fel az egyiket a tetejére vízzel, a másik felét pedig tele. Helyezze vissza a fedelet, és ejtse le ugyanabból a magasságból. Különböző tömegűek, de egyszerre fogják elérni a talajt. Vannak olyan videók is, amelyeken kalapácsokat és tollakat ejtenek a Holdra, és amelyek további bizonyítékokkal szolgálhatnak arra vonatkozóan, hogy minden dolog ugyanolyan ütemben esik. Ha két ellentétes elképzelés van, akkor a tanulók tervezzenek vizsgálatot. Ha többet szeretne megtudni a diákok tudományos kísérletek megtervezéséről, keresse fel a vizsgálattervezési forrásainkat.

A tanárok által gyakran használt módszer annak egyszerű magyarázata, hogy miért tévesek a tévhitek. Ez azonban nem a leghatékonyabb módszer. Ehelyett hatékonyabb módszerként kérje meg a többi tanulót, hogy magyarázzák el, miért helytelen egy adott tévhit. A kortárs tanulás és az együttműködő munka számos előnnyel jár, mint például a tanulás iránti fokozott felelősségvállalás és a magasabb rendű gondolkodási készségek fejlesztése.

A modellek és analógiák kiváló oktatóeszközök is lehetnek az elvont fogalmak kezeléséhez. Néha zavaros ötleteket mutatnak be egy könnyen érthető kontextusban. Korlátaik vannak, és érdekes lehet megbeszélni, hogy mik ezek a korlátok a diákokkal. Példa a modellek használatára az áramkörök megértésében a kötél vagy a vízmelegítő modell.


Annak érdekében, hogy a diákok sikeresek legyenek természettudományos oktatásukban, meg kell győződnünk arról, hogy tudásuk alapja erős és helyes, és hogy a tanulók tévhitekkel foglalkoznak az óratervezés és -végrehajtás során. A tévhitek megtalálása, majd a diákok gondolkodásának megváltoztatása nehéz lehet, de ez nem csak a természettudomány, hanem minden pedagógus számára nélkülözhetetlen folyamat.


Hogyan Kezeljük a Tévhiteket és Segítsük elő a Fogalmi Megértést a Tudományban

1

A Tanulói Beszélgetések Megkönnyítése

Vegyen részt beszélgetésekben diákjaival, hogy feltárja elképzeléseiket és tévhiteiket a tudományos fogalmakkal kapcsolatban. Ösztönözze az aktív részvételt, hozzon létre biztonságos környezetet a megosztáshoz, és ösztönözze a vitákat a vizuális jelzéseket és különböző nézőpontokat biztosító Discussion Storyboards segítségével.

2

Használjon Előzetes Értékelési Kvízeket

Adjon meg előzetes értékelési kvízeket egy téma tanítása előtt, hogy felmérje a tanulók előzetes tudását és azonosítsa a gyakori tévhiteket. Használja az eredményeket tanítási megközelítésének személyre szabásához, és kezelje a tévhiteket a téma előrehaladása során.

3

Tekintse át a Tanulók Osztálymunkáit

Rendszeresen tekintse át a tanulók osztálymunkáit, hogy betekintést nyerjen a megértésükbe, és azonosítsa az esetleges tévhiteket. Hagyjon megjegyzéseket és adjon személyre szabott visszajelzést, hogy ösztönözze a kritikai gondolkodást és a témával kapcsolatos új perspektívát.

4

Annotált Diagramok Létrehozása

Ösztönözze a tanulókat, hogy magyarázzák el tudományos gondolkodásukat azáltal, hogy megjegyzésekkel ellátott diagramokat készítenek olyan eszközökkel, mint Storyboard That. Ez segíti a tanulókat abban, hogy megfogalmazzák megértésüket, és megerősíti a kulcsfogalmakat.

5

Function Host is not Running.

Konzultáljon tanártársaival, és végezzen kutatást, hogy megelőzze az egyes témákkal kapcsolatos gyakori tévhiteket. Tervezz olyan órákat, amelyek megkérdőjelezik ezeket a tévhiteket, és lehetőséget adnak a tanulóknak arra, hogy másképp gondolkodjanak. Használjon bemutatókat, tevékenységeket és vizsgálatokat, hogy szembeszálljon a tévhitekkel, és gyorsítsa fel a fogalmi rekonstrukciót.

6

Elősegíti a Kortárs Tanulást és az Együttműködést

Bátorítsa a tanulókat, hogy magyarázzák el társaiknak, hogy bizonyos tévhitek miért helytelenek. Az együttműködésen alapuló munka és a társaktól való tanulás elősegítése a megértés javítása, a magasabb szintű gondolkodási készségek fejlesztése és a tanulás iránti elkötelezettség előmozdítása érdekében.

Gyakran ismételt kérdések a tudomány tévhiteiről

Mi a tévhit a tudományban?

A tudományban a tévhit olyan nézetre vagy véleményre utal, amely hibás gondolkodáson vagy megértésen alapul. Különféle forrásokból fakadhat, ideértve a korlátozott tudományos ismereteket, az előzetes tanítási módszereket, a téves emlékezést vagy téves megfigyelést, valamint a szaknyelv használatát. A tévhitek hátráltathatják a tanulást, és kezelni kell őket a tudományos ismeretek szilárd alapjainak kialakítása érdekében.

Hogyan azonosíthatom és kezelhetem a tanítványaimban előforduló tévhiteket?

Számos stratégiát használhat a tanulók tévhiteinek azonosítására és kezelésére. Vegyen részt megbeszéléseken diákjaival, hogy megértse elképzeléseiket és tévhiteiket egy adott témával kapcsolatban. Használjon olyan eszközöket, mint a Discussion Storyboards, hogy ösztönözze a beszélgetéseket, és lehetővé tegye a diákok számára, hogy tudományos érveléssel megvédjék álláspontjukat. Készítsen előértékelő kvízeket az előzetes tudás felmérésére és a gyakori tévhitek felderítésére. Tekintse át a tanulók osztálymunkáit, hogy betekintést nyerjen a megértésükbe. Együttműködjön oktatótársaival, kutassa fel a gyakori tévhiteket, és ennek megfelelően tervezze meg az órákat. Végül kognitív konfliktusok létrehozása olyan bemutatókkal vagy tevékenységekkel, amelyek megkérdőjelezik a tanulók tévképzeteit, és arra ösztönzik őket, hogy rekonstruálják gondolkodásukat.

Hogyan segíthet Storyboard That a tudomány tévhiteinek kezelésében?

Storyboard That különféle forrásokat és szolgáltatásokat kínál, amelyek támogathatják a tudomány tévhiteinek kezelését. A Discussion Storyboards vizuális jelzéseket és különböző nézőpontokat kínál az osztálytermi megbeszélések ösztönzésére és a tévhitek megkérdőjelezésére. A platform lehetővé teszi megjegyzésekkel ellátott diagramok készítését, amelyek lehetővé teszik a hallgatók számára, hogy elmagyarázzák tudományos gondolkodásukat, és bebizonyítsák, hogy megértik. Ezenkívül Storyboard That előre elkészített vitaforgatókönyveket kínál, amelyek a témák széles skáláját fedik le, beleértve a gyakori tévhiteket is.

Hasznosak-e a modellek és analógiák a tudományos tévhitek kezelésében?

Igen, a modellek és analógiák hatékony eszközök lehetnek a tudomány tévhiteinek kezelésében. Az összetett fogalmak leegyszerűsített megjelenítését teszik lehetővé, így könnyebben érthetőek. Fontos azonban felismerni a modellek és analógiák korlátait, és megvitatni őket a hallgatókkal. Megfelelő modellek és analógiák használatával, valamint erősségeik és gyengeségeik megvitatásával az oktatók segíthetik a tanulókat a tudományos fogalmak hatékonyabb megértésében.

A Fényképek Forrásmegjelölések
  • skies • Martin_Duggan • Engedély Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
További ilyen óraterveket és tevékenységeket talál a Tudomány kategóriánkban!
Az Összes Tanári Forrás Megtekintése
*(Ez egy 2 hetes ingyenes próbaverziót indít - nincs szükség hitelkártyára)
https://www.storyboardthat.com/hu/articles/e/tanuló-tévhitek
© 2023 - Clever Prototypes, LLC - Minden jog fenntartva.
A StoryboardThat a Clever Prototypes , LLC védjegye, és bejegyzett az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatalában