Iskanje
  • Iskanje
  • Moje Zbirke Zgodb
https://www.storyboardthat.com/sl/articles/e/študentske-napačne-predstave

Pomembno je, da na naše učence ne gledamo kot na prazne posode ali prazne plošče, ko pridejo v naše učilnice. Študenti so polni lastnih idej in teorij o svetu. Nekateri od teh so pravilni, nekateri pa se ne strinjajo s sedanjimi dokazi in dogovorjenim razmišljanjem o temi. Pogosto kot vzgojitelji ne moremo ceniti širokih in raznolikih izkušenj, ki so jih imeli naši učenci, in vpliva, ki ga lahko to vpliva na njihovo delovanje vesolja. Učenci imajo napačne predstave o vseh predmetih, vendar to še posebej velja za naravoslovje.


Kaj je napačno prepričanje?

Napačno prepričanje je stališče ali mnenje, ki je napačno na podlagi napačnega razmišljanja. Lahko jih poznamo tudi kot alternativne koncepte ali napačno razumevanje . Nekateri primeri napačnega prepričanja so, da so vse čiste snovi varne za uživanje in pitje, tok se porabi v žarnici ali pa je kri v arterijah rdeča, kri v venah pa modra. Te napačne predstave so lahko skupne ali osebne. Vendar so pomembne in jih v razredu ne smemo zanemariti, saj so temelj, na katerem temelji drugo učenje in razumevanje. Učenci bodo izvedeli, zakaj je napačno prepričanje napačno in kaj je resnica.


Napačno prepričanje lahko izvira iz številnih virov. Napačne predstave lahko prihajajo od študentov, ki poskušajo razumeti svet okoli sebe z omejenim razumevanjem znanstvenih konceptov. Primer tega je zamisel, da vsi predmeti potrebujejo silo, da se premaknejo. Včasih izvirajo iz predhodnega poučevanja. V znanosti včasih poenostavimo kompleksne, abstraktne ideje z uporabo analogij in modelov. Ti modeli ne govorijo vedno celotne resnice, so pa uporabno učno orodje. Učencem na primer povemo, da so delci majhni krogli podobni predmeti, ki se lahko povežejo in tvorijo vso snov. Učencem povemo, da so na določen način razporejeni kot trdna snov, na določen način za tekočino in na določen način kot plin. To ni vsa resnica: delci, o katerih pogosto govorimo kot o edinstvenih elementih, so pravzaprav molekule ali atomi. Atomi niso en sam delček, ampak so sestavljeni iz več subatomskih delcev.

Napačne predstave lahko izvirajo tudi iz napačnega spominjanja ali napačnega opazovanja. Nekatere pogoste napačne predstave so lahko povezane s specializiranim jezikom. V vsakdanjem govoru se na primer pogosto uporabljajo besede, kot so moč, energija in teža; v znanosti pa imajo zelo poseben pomen. Beseda teža v znanosti pomeni silo zaradi gravitacije, ki deluje na predmet z maso. V "vsakdanjem pomenu" ljudje uporabljajo težo za označevanje mase. Težava z napačnimi predstavami je, da so globoko zakoreninjene in se jih je zelo težko znebiti. Učenci imajo ta mnenja že zelo dolgo časa in so jim popolnoma smiselna. Morda se sploh ne zavedajo, da je njihovo razumevanje napačno, kar lahko ovira njihovo sposobnost učenja.


Razumevanje, kaj učenci vedo in česa ne vedo

Najboljši način za spopadanje z napačnimi predstavami je, da jih najprej najdete, nato se z njimi soočite in jih na koncu rekonstruirate. Začetni izziv je ugotoviti, ali imajo učenci napačne predstave, in če jih imajo, je pomembno ugotoviti, kaj so. Obstaja veliko strategij, ki jih lahko uporabimo v učilnici za poudarjanje in odkrivanje zmot.


Pogovor in še pomembneje poslušanje učencev je učinkovit način, da ugotovite, kaj učenci razumejo in česa ne razumejo. Čeprav včasih traja veliko časa, je pogovor z učenci zelo učinkovit način za odkrivanje zamisli študentov o določeni temi. V učilnici boste morda ugotovili le, da bodo vaši najbolj samozavestni učenci spregovorili in svoje zamisli delili z ostalimi razredi. Spodbujanje študentov k vam in drugim je včasih lahko izziv. Razprave Storyboards so odličen način za spodbujanje razprave v razredu. Zagotavljajo vizualni namig in vrsto mnenj o določeni temi, ki študentom omogočajo, da izberejo stališče in nato zagovarjajo svoje stališče z uporabo znanstvenega sklepanja. Storyboard That ima na voljo širok izbor vnaprej izdelanih snemalnih plošč za razprave, ki pokrivajo veliko število tem. Zasnovani so tako, da kot različna stališča vključujejo nekatere pogoste napačne predstave.


Z eno od teh predlog lahko preprosto spremenite katero koli zgodbo za razpravo ali ustvarite svojo, ki temelji na potrebah vaših študentov.

Pomembno je negovati okolje, v katerem se učenci počutijo samozavestno pri izmenjavi idej. Če to vodite kot razredno razpravo, prosite učence, da komentirajo zamisli svojih vrstnikov in jih spodbudite k medsebojni interakciji. Uporabite spraševanje za spodbujanje globljega razmišljanja in nadaljujte razpravo. Na koncu razprave povzemite ključne točke od začetka do konca in na tabli zabeležite ključne ideje.

Uporaba kviza, da bi ugotovili, kaj učenci vedo, ni uporabna le na koncu poučevanja teme. Hitri kvizi na temo, preden začnete poučevati, so odličen način, da vidite, kaj vaši učenci vedo in česa ne. Ta predhodna ocena je lahko tudi učinkovit način za merjenje akademske rasti pri določeni temi s primerjavo tega, kar so vedeli na začetku teme in kaj vedo na koncu. Kvize za predhodno ocenjevanje lahko hitro zaključite na začetku teme in jih pregledate, da ugotovite morebitne pogoste napačne predstave. Te napačne predstave lahko odpravite, ko poučujete temo. Pregled učnih nalog učencev je dolgotrajen proces, vendar ima številne prednosti pri odkrivanju napačnih predstav. Tako boste videli, kaj vsak učenec razume in česa ne razume. Puščanje komentarjev in ciljev lahko zagotovi osebne povratne informacije in spodbudi študente k drugačnemu razmišljanju o določeni temi.

Opisane diagrame je mogoče enostavno Storyboard That. Označeni diagram pomeni, da morajo študenti razložiti svoje znanstveno razmišljanje o situaciji z dodajanjem oznak, puščic in kakršnih koli dodatnih informacij v diagram. Primer bi lahko bil, da študentje pojasnijo, kako vidimo stvari, z uporabo naslednjega diagrama.


Pogovor z drugimi uslužbenci vašega oddelka in raziskovanje vam omogočata, da predvidite nekaj pogostih napačnih predstav, ki se lahko pojavijo pri določeni temi. Če učim o silah, lahko predvidevam, da se bo nekoč pojavilo napačno prepričanje o masi, ki vpliva na hitrost, s katero nekaj pade. Zaradi tega načrtujem pouk, ki bo na koncu učence spodbudil k drugačnemu razmišljanju. Nove učitelje lahko včasih presenetijo ideje in koncepti, ki jih imajo učenci. Po nekaj letih poučevanja iste teme boste spoznali, da se včasih ob vsaki poučevanju te teme pojavi isto napačno prepričanje.

Obstaja veliko strategij, ki jih lahko kot vzgojitelji uporabljamo za izpodbijanje in spreminjanje napačnih predstav, ki jih imajo naši učenci. Vedno je dobro uporabiti široko paleto učnih tehnik za izpodbijanje teh zmot. Edina stvar, ki je ne moremo storiti, je, da pustimo učence, da z njimi zapustijo našo učilnico! Da bi to naredili, moramo povzročiti kognitivni konflikt. Dajte svojim učencem nekaj, kar izpodbija njihove napačne predstave.

Včasih jim lahko učenci pokažejo razredno predstavitev ali celo izvedejo dejavnost, da jim ni 100% prav. To predstavitev ali dejavnost uporabite kot orodje za rekonstrukcijo mišljenja. Na podlagi napačnega prepričanja "težje stvari padajo hitreje od lažjih" je to mogoče preprosto prikazati kot napačno s preprosto predstavitvijo. Vzemite dve enaki steklenici, eno do vrha napolnite z vodo, drugo polovico pa napolnite. Zamenjajte pokrove in jih spustite z iste višine. Imajo različne mase, vendar bodo hkrati dosegle tla. Obstajajo tudi video posnetki padcev kladiva in perja na Luno, ki jih lahko uporabite tudi za dodatne dokaze, da vse pada enako. Če obstajata dve nasprotujoči si ideji, naj učenci načrtujejo preiskavo. Za več informacij o pridobivanju študentov pri načrtovanju znanstvenih poskusov obiščite naše vire za načrtovanje preiskav.

Učitelji pogosto uporabljajo preprosto razlago, zakaj so napačne predstave napačne. Vendar to ni najučinkovitejša metoda. Namesto tega prosite druge študente, naj kot učinkovitejšo metodo pojasnijo, zakaj je določeno napačno prepričanje napačno. Vzajemno učenje in skupno delo prinašajo številne prednosti, na primer povečanje lastništva nad učenjem in razvoj razmišljanja višjega reda.

Modeli in analogije so lahko tudi odlično učno orodje za obravnavo abstraktnih pojmov. Včasih predstavljajo zmedene ideje v bolj razumljivem kontekstu. Imajo omejitve in o študentskih učencih je zanimivo razpravljati o teh omejitvah. Primer uporabe modelov za pomoč študentom pri razumevanju vezij je lahko model vrvi ali model grelnika vode.


Da bi učenci uspeli pri naravoslovnem izobraževanju, se moramo prepričati, da je njihov temelj znanja močan in pravilen ter da se napačne predstave učencev obravnavajo pri načrtovanju in izvajanju pouka. Odkrivanje napačnih predstav in nato spreminjanje misli študentov je lahko težko, vendar je to bistven proces ne le za znanost, ampak za vse učitelje.


Kako Obravnavati Napačne Predstave in Spodbujati Konceptualno Razumevanje v Znanosti

1

Omogočite Študentske Razprave

Sodelujte v pogovorih s svojimi študenti, da odkrijete njihove ideje in napačne predstave o znanstvenih konceptih. Spodbujajte aktivno udeležbo, ustvarite varno okolje za skupno rabo in spodbujajte razprave z uporabo snemalnih knjig za razprave, ki ponujajo vizualne namige in različna stališča.

2

Uporabite Kvize Pred Ocenjevanjem

Izvedite kvize pred ocenjevanjem pred poučevanjem teme, da ocenite predhodno znanje učencev in prepoznate pogoste napačne predstave. Uporabite rezultate, da prilagodite svoj pristop poučevanja in obravnavate napačne predstave, ko napredujete skozi temo.

3

Preglejte Razredno Delo Učencev

Redno pregledujte razredne naloge učencev, da pridobite vpogled v njihovo razumevanje in ugotovite morebitne napačne predstave. Pustite komentarje in zagotovite prilagojene povratne informacije, da spodbudite kritično razmišljanje in nov pogled na temo.

4

Ustvarite Označene Diagrame

Spodbudite učence, da razložijo svoje znanstveno razmišljanje z ustvarjanjem označenih diagramov z uporabo orodij, kot je Storyboard That. To učencem pomaga artikulirati njihovo razumevanje in krepi ključne koncepte.

5

Function Host is not Running.

Posvetujte se s kolegi učitelji in izvedite raziskavo, da predvidite pogoste napačne predstave o določenih temah. Načrtujte lekcije, ki izpodbijajo te napačne predstave in študentom nudijo priložnosti, da razmišljajo drugače. Uporabite demonstracije, dejavnosti in preiskave, da se soočite z napačnimi predstavami in spodbudite konceptualno rekonstrukcijo.

6

Spodbujajte Vrstniško Učenje in Sodelovanje

Učence spodbudite, da razložijo, zakaj so določene napačne predstave njihovim vrstnikom napačne. Spodbujajte sodelovalno delo in vzajemno učenje, da izboljšate razumevanje, razvijete miselne sposobnosti višjega reda in spodbujate lastništvo učenja.

Pogosta vprašanja o napačnih predstavah v znanosti

Kaj je napačno prepričanje v znanosti?

Napačna predstava v znanosti se nanaša na pogled ali mnenje, ki ni pravilno in temelji na napačnem razmišljanju ali razumevanju. Lahko izvira iz različnih virov, vključno z omejenim znanstvenim znanjem, predhodnimi učnimi metodami, napačnim pomnjenjem ali napačnim opazovanjem in uporabo strokovnega jezika. Napačne predstave lahko ovirajo učenje in jih je treba obravnavati, da zgradimo trdne temelje znanstvenega znanja.

Kako lahko prepoznam in obravnavam napačne predstave pri svojih učencih?

Obstaja več strategij, s katerimi lahko prepoznate in odpravite napačne predstave pri svojih učencih. Sodelujte v razpravah s svojimi učenci, da bi razumeli njihove ideje in napačne predstave o določeni temi. Uporabite orodja, kot je Discussion Storyboards, da spodbudite pogovore in študentom omogočite, da zagovarjajo svoja stališča z znanstvenim sklepanjem. Izvedite kvize pred ocenjevanjem, da ocenite predhodno znanje in odkrijete pogoste napačne predstave. Preglejte razredno delo učencev, da pridobite vpogled v njihovo razumevanje. Sodelujte s kolegi učitelji, raziščite pogoste napačne predstave in ustrezno načrtujte lekcije. Nazadnje, ustvarite kognitivni konflikt z zagotavljanjem demonstracij ali dejavnosti, ki izpodbijajo napačne predstave učencev in jih spodbujajo, da rekonstruirajo svoje razmišljanje.

Kako lahko Storyboard That pomaga odpraviti napačne predstave v znanosti?

Storyboard That ponuja različne vire in funkcije, ki lahko podpirajo obravnavo napačnih predstav v znanosti. Snemalne knjige za razprave ponujajo vizualne namige in različna stališča za spodbujanje razprav v razredu in izziv napačnih predstav. Platforma omogoča ustvarjanje označenih diagramov, ki študentom omogočajo, da razložijo svoje znanstveno razmišljanje in pokažejo svoje razumevanje. Poleg tega Storyboard That ponuja vnaprej izdelane snemalne knjige za razprave, ki pokrivajo širok spekter tem, vključno s pogostimi napačnimi predstavami.

Ali modeli in analogije pomagajo pri odpravljanju napačnih predstav v znanosti?

Da, modeli in analogije so lahko močno orodje pri obravnavanju napačnih predstav v znanosti. Zagotavljajo poenostavljene predstavitve zapletenih konceptov, zaradi česar so lažje razumljivi. Vendar je pomembno priznati omejitve modelov in analogij ter se o njih pogovarjati s študenti. Z uporabo ustreznih modelov in analogij ter razpravo o njihovih prednostih in slabostih lahko učitelji pomagajo učencem učinkoviteje razumeti znanstvene koncepte.

Slika Pripisov
  • skies • Martin_Duggan • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Poiščite več učnih načrtov in podobnih dejavnosti v naši kategoriji Znanost!
Oglejte si vse Učiteljske Vire
*(To bo začelo 2 teden brezplačnega preizkusa - nobena kreditna kartica ni potrebna)
https://www.storyboardthat.com/sl/articles/e/študentske-napačne-predstave
© 2024 - Clever Prototypes, LLC - Vse pravice pridržane.
StoryboardThat je blagovna znamka družbe Clever Prototypes , LLC in registrirana pri Uradu za patente in blagovne znamke ZDA

Omejen čas. Samo nove stranke

Posebnost nazaj v šolo!

Naročila MORAMO prejeti do 6.9.24!

Vključuje:

  • 1 Šola
  • 10 Učitelji
  • 2 uri virtualnega PD

30-dnevna Garancija Vračila Denarja. Samo Nove Stranke. Polna Cena po Predstavitveni Ponudbi

Ustvarjanje ponudbe

To je običajno kar hitro :)

Ponudba poslana!

E-pošta Poslano na