https://www.storyboardthat.com/sl/articles/e/t-chart-primerjave

Zakaj primerjati in kontrastirati?

Primerjanje in primerjanje elementov omogoča našim študentom, da vadijo analitično razmišljanje. Ugotoviti morajo, v čem so predmeti enaki (primerjaj) in v čem se razlikujejo (kontrast). Sposobnost razmišljanja je prav tako usklajena z osnovnim konceptom skupnega jedra, ki zagotavlja, da se naši učenci učijo s procesom in ne samo s pomnjenjem. Mnogi od nas poznamo model Vennovega diagrama za primerjavo in kontrast. Storyboard That je vzel ta model in prilagodil koncept primerjave in kontrasta za delo s pristopom snemalne knjige z uporabo T-grafa.

Kontrastne razlike

V obliki treh stolpcev grafičnega organizatorja T-Chart sta dva elementa v prvi in zadnji celici. V teh celicah je naenkrat opisan samo en element. Če na primer primerjate jabolka in pomaranče, bo imelo jabolko eno celico in tudi pomaranča bo imela eno celico. Znotraj vsake posamezne celice bodo tam zabeležene samo podrobnosti, ki se nanašajo na določeno sadje.

Primerjava podobnosti

Ko so bile opisane edinstvene lastnosti jabolk in pomaranč, uporabnik opiše lastnosti ali lastnosti, ki so skupne predmetom. Primerjava omogoča učencem, da se povežejo z dvema predmetoma, osebama ali idejama, o katerih morda prej niso razmišljali.

Čeprav je v zgornjem opisu pojasnjeno, da je treba najprej izpolniti edinstvene značilnosti predmetov, to ni pogoj. Številnim učencem bo morda lažje najprej izpolniti vidik primerjave ali jih celo izpolniti skupaj, ko pomislijo na različne lastnosti.

Dejstvo proti mnenju

V izobraževanju porabimo veliko časa za učenje naših študentov, kako kritično razmišljati in razumeti, kaj se učijo. Viri, ki jih uporabljamo v učilnicah, so polni dejstev. Pogosto so med dejstvi vključena tudi mnenja in pomembno je, da učenci znajo razlikovati med obema. Dejstvo ali mnenje se lahko uporabi pri poučevanju katerega koli predmeta, da se učencem pomaga naučiti razlikovati znotraj svojih virov. Prav tako bi bilo koristno orodje pri poučevanju študentov o prepričljivih esejih. Pogosto so polni dejstev in mnenj in včasih se je težko identificirati med obema.

Prednosti in slabosti

Otroci in mladostniki se danes soočajo s toliko odločitvami, da je pomembno, da jih izobrazimo in jim pomagamo pri sprejemanju pravilnih. Tabela prednosti in slabosti je odličen način za prikaz miselnega procesa, ki je vključen v sprejemanje izobražene izbire. Postavitev T-Chart je popolna za ustvarjanje takšne postavitve. Dvocelični grafikon samodejno ustvari ločnico. Format prednosti in slabosti je odličen za vse študente, vendar je lahko še posebej odličen za študente, ki imajo težave z ustreznimi in varnimi odločitvami.

Naredite svoje predloge za primerjavo in kontrast

Ta predloga je prav to, predloga. Lahko ga organizirate tako, da ustreza vam in vašim učencem, ter ga prilagodite glede na njihovo raven in potrebe. Predloga za primerjavo in kontrast je ustvarjena z našo postavitvijo T-grafa. Izvedite več o tem grafičnem organizatorju v našem članku T-Chart.

Če želite ustvariti svoj T-graf, sledite tem preprostim korakom:
  1. Odprite Storyboard Creator
  2. Kliknite »Postavitev snemalne knjige«
  3. Izberite postavitev "T-Chart".
  4. Po potrebi dodajte ali odstranite celice in kliknite V redu! ko je končano.

Povezane dejavnosti
Oblika primerjave in kontrasta ponuja nekaj za vsakogar, s Storyboard That pa dodajanje slik naredi učenje zabavno! Prepričani smo, da ga boste z veseljem uporabljali v učilnici.


Kako poučevati primerjanje in kontrastiranje zgodovinskih dogodkov z uporabo T-kart

1

Izberite Zgodovinski Dogodki

Izberite dva ali več zgodovinskih dogodkov, primernih za primerjavo in kontrast. Upoštevajte dogodke, ki so pomembni, imajo jasne povezave in ponujajo bogate možnosti za analizo.

2

Predstavite T-karto in Namen

Pojasnite namen primerjave in primerjanja zgodovinskih dogodkov z uporabo T-kart. Predstavite strukturo T-karte in njene stolpce za organiziranje informacij. Poudarite, da bo T-kartica učencem pomagala prepoznati podobnosti in razlike med dogodki.

3

Raziščite in Zberite Informacije

Učence usmerjati pri raziskovanju izbranih zgodovinskih dogodkov. Zagotovite zanesljive vire ali študente usmerite k ustreznim virom. Spodbujajte jih, da zberejo ključne podrobnosti, vzroke, posledice, pomembne datume in druge pomembne informacije o vsakem dogodku.

4

Izpolnite T-graf

Pokažite, kako izpolniti T-graf z uporabo zbranih informacij. Modelirajte proces tako, da levi stolpec označite z enim zgodovinskim dogodkom, desni pa z drugim. Pomagajte študentom prepoznati in zabeležiti podobnosti in razlike v vsaki ustrezni vrstici T-karte.

5

Analizirajte in Narišite Povezave

Vodite študente pri analizi informacij, zapisanih v T-kartici. Spodbujajte jih, da prepoznajo vzorce, povezave in pomembne vpoglede med dogodki. Razpravljajte o posledicah podobnosti in razlik ter njihovem vplivu na zgodovinski kontekst ali rezultate.

6

Naredite Zaključke in Razmislite

Vodite učence pri sklepanju na podlagi njihove analize. Pomagajte jim sintetizirati svoje ugotovitve in razmisliti o pomenu primerjanja in kontrastiranja zgodovinskih dogodkov. Spodbujajte študente, da izrazijo svoje vpoglede, ocenijo vpliv zgodovinskih dogodkov in razpravljajo o izkušnjah, pridobljenih s primerjavo.

Pogosto zastavljena vprašanja o primerjavi in kontrastu s T-kartami

Kako lahko T-karte uporabimo za spodbujanje veščin kritičnega mišljenja pri učencih?

T-karte lahko učencem pomagajo razviti spretnosti kritičnega mišljenja, tako da jih spodbujajo k primerjanju in nasprotovanju različnih idej ali konceptov. Z ugotavljanjem podobnosti in razlik med dvema ali več temami lahko učenci začnejo analizirati in ocenjevati pomen in posledice teh podobnosti in razlik. Ta proces lahko učencem pomaga tudi pri razvoju njihove sposobnosti povezovanja, sklepanja in učinkovitega sporočanja svojih idej.

Ali obstajajo kakšne omejitve ali pomanjkljivosti pri uporabi T-kart za primerjave in kontrastne dejavnosti v učilnici?

Čeprav so T-grafikoni uporabno orodje za primerjavo in kontrastne dejavnosti, je treba upoštevati nekatere omejitve in pomanjkljivosti. Na primer, T-grafikoni morda niso primerni za primerjavo in kontrastiranje zapletenih ali abstraktnih konceptov, saj lahko zahtevajo podrobnejšo ali niansirano analizo, kot jo je mogoče zajeti v obliki dveh stolpcev. Poleg tega T-karte morda niso primerne za vse študente, zlasti za tiste z motnjami vida ali kognitivnimi motnjami, ki morda potrebujejo dodatno podporo ali prilagoditve, da se v celoti vključijo v dejavnost.

Kako se T-karte razlikujejo od drugih grafičnih organizatorjev, ki jih je mogoče uporabiti za poučevanje lekcij primerjave in kontrasta?

Druga orodja, ki jih je mogoče uporabiti, so med drugim Vennovi diagrami, matrike in zemljevidi z dvojnimi mehurčki. V primerjavi z Vennovimi diagrami so T-grafikoni enostavnejši in enostavnejši za uporabo, saj za primerjavo potrebujejo le dva stolpca, medtem ko je ustvarjanje in izpolnjevanje matric morda zamudnejše kot T-grafi. Zemljevidi z dvojnimi mehurčki, znani tudi kot zemljevidi za nevihto možganov ali mehurčasti grafikoni, so uporabni za primerjavo in kontrast dveh različnih perspektiv ali stališč na določeno temo. Študentom lahko pomagajo prepoznati podobnosti in razlike v tem, kako različne skupine ali posamezniki gledajo na določeno vprašanje.

Slika Pripisov
  • 254/365: 09/11/2013. Fruits! • peddhapati • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Drivers License -Teen driver • State Farm • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Fireworks • bayasaa • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Gambling Addiction • schnappischnap • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Pints of Beer • Simon Cocks • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Oglejte si vse Učiteljske Vire
*(To bo začelo 2 teden brezplačnega preizkusa - nobena kreditna kartica ni potrebna)
https://www.storyboardthat.com/sl/articles/e/t-chart-primerjave
© 2024 - Clever Prototypes, LLC - Vse pravice pridržane.
StoryboardThat je blagovna znamka družbe Clever Prototypes , LLC in registrirana pri Uradu za patente in blagovne znamke ZDA