https://www.storyboardthat.com/sl/blog/e/socialno-zgodba-primeriUstvarjanje družabnih zgodb za otroke


Bobby je star skoraj tri leta. Je prijazen, aktiven in uživa v igranju s prijatelji v vrtcu. Bobby ima pogosto težave s spremembami v svoji rutini. Njegovi starši so se odločili, da se bodo to poletje preselili v Izrael, vendar niso prepričani, kako naj povejo Bobbyju in mu pomagajo pri težkem prehodu iz edinega doma, ki ga pozna.

Ko se približujem velikemu prehodu ali zahtevni dejavnosti, pogosto priporočam družabno zgodbo, s pomočjo katere lahko predstavite idejo, hkrati pa zagotovite jezik in podporo. Socialne zgodbe so bile prvotno razvite za otroke z motnjo avtističnega spektra, da bi zagotovili izobraževanje in jezik za socialno interakcijo, ki so sicer imeli težave pri navigaciji. Čeprav je bil njihov prvotni namen, se mi zdi koristno orodje za podporo katerega koli otroka.

Če imate individualno zgodbo z otrokovim imenom, morda celo sliko ali nekoga, ki je podoben njim, jim omogočite samodejni nakup in lastništvo aktivnosti! Ne glede na to, ali gre za novo idejo, kot je selitev v drugo državo, ali zanje zahtevna dejavnost, kot je na primer menjava, družabne zgodbe nudijo individualiziran jezik in pozivajo, da jih lahko starši in skrbniki ponovno obiščejo, da bi se še naprej okrepili.

Bobbyjeva starša in jaz sva skupaj sodelovala pri ustvarjanju družabne zgodbe o gibanju na Storyboard That. Pojasnil sem, da bomo izbrali preproste slike in besede, tako da bi jih Bobby zlahka spomnil. Z uporabo preprostih slik in neposrednega jezika bo Bobby knjigo lahko prebral sam ali s staršem. Preproste slike omogočajo, da se Bobby osredotoči na idejo namesto na podrobnosti slike. Neposredni jezik omogoča Bobbyju, da se zgodbe zlahka spomni in uporabi jezik, ki je na voljo za razpravo, kako se počuti ali kaj sledi. Zgodbo smo želeli ohraniti kratko, da bi bilo enostavno govoriti in se spomniti. Del njihovega premika navzdol smo razdelili na šest korakov in se osredotočili na pozitivno fraziranje, da bi ohranili optimističen pogled.

Potem zabavni del! Na Storyboard That smo oblikovali znake, Storyboard That bi bili podobni vsem družinskim članom, z orodjem za kopiranje, da bi bili dosledni in jih hitro premaknili v naslednjo celico. Z vrstico za iskanje smo našli nekaj Bobbyjevih najljubših igrač (rdeč avto in njegovega polnjenega medveda), ki smo jih dali v škatle. Druge možnosti za resnično individualizacijo in pomoč otrokom, da se pripravijo na spremembe, so vključitev fotografij njihovega novega doma ali mesta. Svoje slike lahko naložite na Storyboard That boste uporabili tudi v svojih zgodbah.

Zadnji korak družbene zgodbe je, da jo vključite v svojo vsakodnevno rutino. Da bi otroku pomagali razumeti nov dogodek ali pomagati spremeniti vedenje, je ključna doslednost. Vsakodnevno iskanje časa za branje zgodbe ponuja priložnosti za razpravo o dejavnosti, podporo in krepitev vedenja, ki ga pričakujete. Koristno je tudi, da telesno zgodbo pustite ven, da otrok sam raziskuje. Tako kot odrasli se tudi nekateri otroci učijo ustno, drugi se vizualno učijo. Pomembno jim je omogočiti čim več dostopa do zgodbe. Za Bobbyjevo družino sem natisnil dva izvoda zgodbe in jih laminiral. Mama in oče sta dala kopijo tudi svojemu vrtcu, zato zgodba in jezik ostaneta enaka - ne glede na to, kdo se o njem pogovarja!

Posamezne zgodbe so odlično orodje, včasih pa ima skupina otrok (ali cel razred!) Težave z dejavnostjo. Pred kratkim sem napisala družbeno zgodbo z vzgojiteljico predšolskih otrok, ki je bila frustrirana zaradi pomanjkanja delitve v svoji učilnici. Namesto da bi uporabili določeno ime, saj smo vsi otroci radi superjunaki, smo se odločili, da bomo naredili zgodbo o "super delnikih". Ta odprta nalepka omogoča vsem otrokom v razredu, da sodelujejo in pokažejo, kako so super deljenje. Učiteljica je celo dobila posebne nalepke za superjunake za okrepitev, ko sliši, kako otrok uporablja besedno zvezo v zgodbi, ki smo jo napisali, ali vidi trenutek "super delitelja".

Če iščete navdih (glejte seznam spodaj), je veliko spletnih virov za začetek družabne zgodbe. Zapomnite si nekaj ključnih načel, ko pišete:

 • Jezik naj bo preprost, da spodbujate ponavljanje in priklic.

 • Fotografije naj bodo resnične in naravne, da se otroci ne bodo zatikali v podrobnosti.

 • Naj bo optimističen in pozitiven ton. Namesto "ne udarite", poskusite "držimo roke za svoje telo".

 • Naj bo kratko!

 • Naredite otrokom kopije, ki jih lahko raziskujejo čez dan.

 • Vgradite čas v svojo rutino za pregledovanje zgodbe vsak dan.


Družbene zgodbe so odličen način za uvedbo novih idej, dejavnosti ali rešitev težkega vedenja. Dosledno uporabljajte individualizirane zgodbe in opazujte prosocialno vedenje, nov jezik in nove ideje!


Za podrobnejši ogled si oglejte vse naše članke o družbenih zgodbah:Članek Opis Teme
Vsakodnevno življenje Nekateri posamezniki potrebujejo izrecna navodila o nalogah, ki jih mnogi od nas imamo za samoumevne. Ustvarite personalizirano družabno zgodbo, da pritegnete učenca.
 • Higiena
 • Gospodinjska opravila
 • Priprava hrane
Prehodi in nepričakovani dogodki Neznano je za vse strašljivo, toda nepričakovani dogodki in prehodi so lahko posebej stresni za posameznike z ASD. Z družabno zgodbo pomagajte študentu ali ljubljeni osebi pripraviti na prihajajoče spremembe.
 • Vsakodnevni prehodi
 • Glavni prehodi
 • Nepričakovani dogodki
  • Domov
  • Šola
  • Skupnosti
Socialne situacije Socialne interakcije so lahko za mnoge ljudi zelo stresne, z ASD in brez njega. Izdelajte snemalne knjige, ki bodo prikazovale možne situacije in izide.
 • Domov
 • Šola
 • Skupnosti
Mladostniške spretnosti Ko se otroci starajo, se njihovi interesi in potrebe spreminjajo. Broš potencialno težke pogovore s primerom snemalne knjige.
 • Pritisk vrstnika
 • Zmenki
 • Razgovor za službo
Socialne zgodbe v učilnici Socialne zgodbe so koristne tudi pri neposrednem poučevanju socialnih veščin in sposobnosti obvladovanja celotne skupine. Uporabite snemalno knjigo za reševanje težav tako s posamezniki kot z razredom.
 • Spretnosti spopadanja, ko je jezen ali razočaran
 • Socialni znaki
 • Obnašanje v razredu
Socialne zgodbe za majhne otroke Majhni otroci se pogosto spopadajo z novimi koncepti ali velikimi spremembami. Ustvarite družabno zgodbo, ki bo pomagala pripraviti tudi zelo majhne otroke na spremembe ali nova znanja.
 • Ustvarjanje družbene zgodbe
 • Primeri socialne zgodbe
 • Načela družbene zgodbe


Dodatni viri za socialno zgodbo


Poiščite to in druge velike vire učiteljev v našem šolstvu Blog!
*(To bo začelo 2 teden brezplačnega preizkusa - nobena kreditna kartica ni potrebna)
https://www.storyboardthat.com/sl/blog/e/socialno-zgodba-primeri
© 2021 - Clever Prototypes, LLC - Vse pravice pridržane.