Căutare
  • Căutare
  • Povestirile Mele
https://www.storyboardthat.com/ro/articles/e/elev-concepții-greșite

Este important să nu-i privim pe elevii noștri ca vase goale sau ardezii goale atunci când vin în sălile noastre de clasă. Elevii sunt plini de propriile idei și teorii despre lume. Unele dintre acestea sunt corecte, iar altele nu sunt de acord cu dovezile actuale și cu gândirea de acord în cadrul unui subiect. De multe ori, în calitate de educatori, nu reușim să apreciem experiențele largi și variate pe care le-au avut studenții noștri și efectul pe care acesta îl poate avea asupra modului în care cred că funcționează universul. Elevii au concepții greșite la toate disciplinele, dar acest lucru este valabil mai ales în știință.


Ce este o concepție greșită?

O concepție greșită este o viziune sau o opinie care este incorectă pe baza unei gândiri incorecte. Ele pot fi, de asemenea, cunoscute ca concepte alternative sau înțelegere eronată . Câteva exemple de concepție greșită sunt că toate substanțele pure sunt sigure de mâncat și de băut, curentul este consumat într-un bec sau sângele din artere este roșu, iar sângele din vene este albastru. Aceste concepții greșite pot fi împărtășite sau pot fi personale. Cu toate acestea, ele sunt importante și nu ar trebui ignorate în clasă, deoarece reprezintă baza pe care se bazează alte învățări și înțelegeri. Elevii vor afla de ce concepția greșită este incorectă și care este adevărul.


O concepție greșită poate proveni dintr-o gamă largă de surse. Concepțiile greșite pot veni de la studenții care încearcă să înțeleagă lumea din jurul lor, cu o înțelegere limitată a conceptelor științifice. Un exemplu în acest sens este ideea că toate obiectele au nevoie de o forță pentru a le face să se miște. Uneori provin din predarea anterioară. În Știință, uneori simplificăm ideile complexe, abstracte, folosind analogii și modele. Aceste modele nu spun întotdeauna întregul adevăr, dar sunt instrumente utile de predare. De exemplu, le spunem studenților că particulele sunt mici obiecte asemănătoare unei bile care se pot lega împreună și alcătuiesc toată materia. Le spunem studenților că sunt aranjați într-un anumit mod ca un solid, un anumit mod pentru un lichid și un anumit mod ca un gaz. Acesta nu este întregul adevăr: particulele despre care vorbim adesea ca elemente singulare sunt de fapt molecule sau atomi. Atomii nu sunt o particulă, ci sunt alcătuite din mai multe particule subatomice.

Concepțiile greșite pot proveni, de asemenea, din amintirea greșită sau observarea greșită. Unele concepții greșite frecvente pot fi legate de limbajul de specialitate. De exemplu, cuvinte precum putere, energie și greutate sunt adesea folosite în vorbirea de zi cu zi; în știință, totuși, au semnificații foarte specifice. Cuvântul greutate în Știință înseamnă forța datorată gravitației care acționează asupra unui obiect cu masă. În „sensul cotidian”, oamenii folosesc greutatea pentru a însemna masa. Problema cu concepțiile greșite este că sunt adânc înrădăcinate și extrem de greu de scăpat. Elevii au susținut adesea aceste opinii de foarte mult timp și au un sens complet pentru ei. Este posibil să nu fie complet conștienți de faptul că înțelegerea lor este incorectă și acest lucru le poate împiedica capacitatea de a învăța.


Înțelegerea a ceea ce elevii știu și nu știu

Cel mai bun mod de a face față concepțiilor greșite este mai întâi să le găsiți, apoi să le confruntați și, în cele din urmă, să le reconstruiți. Provocarea inițială constă în a afla dacă elevii au concepții greșite și dacă au, este important să aflăm ce sunt. Există multe strategii pe care le putem folosi în clasă pentru a evidenția și a descoperi concepții greșite.


Discutarea și, mai important, ascultarea elevilor dvs. este un mod eficient de a afla ce înțeleg și ce nu înțeleg elevii dvs. Deși uneori consumă mult timp, a purta o discuție cu elevii dvs. este un mod foarte eficient de a descoperi ideile elevilor în jurul unui anumit subiect. Într-un cadru de clasă, puteți constata doar că elevii dvs. cei mai încrezători vorbesc și își împărtășesc ideile cu restul clasei. A-i determina pe elevi să vorbească cu tine și cu ceilalți poate fi uneori dificil. Discuția Storyboard-urile sunt o modalitate excelentă de a stimula discuțiile în clasă. Ele oferă un indiciu vizual și o serie de opinii cu privire la un subiect, permițându-le elevilor să aleagă un punct de vedere și apoi să-și apere punctul de vedere folosind raționamente științifice. Storyboard That are o selecție largă de Storyboard -uri de discuții pre-realizate disponibile care acoperă un număr mare de subiecte. Acestea au fost concepute pentru a include unele concepții greșite comune ca puncte de vedere diferite.


Puteți modifica cu ușurință oricare dintre scenariile de discuții sau le puteți crea pe baza nevoilor elevilor dvs., utilizând unul dintre aceste șabloane.

Este important să se alimenteze un mediu în care elevii să se simtă încrezători să împărtășească idei. Dacă conduceți acest lucru ca o discuție la clasă, cereți elevilor să comenteze ideile colegilor lor și încurajați elevii să interacționeze între ei. Folosiți întrebările pentru a promova o gândire mai profundă și pentru a menține discuția în mișcare. La sfârșitul discuției, rezumați punctele cheie de la început până la sfârșit, notând ideile cheie pe tablă.

Folosirea unui test pentru a vedea ce știu elevii nu este utilă doar la sfârșitul predării unui subiect. Oferirea elevilor de teste rapide cu privire la un subiect înainte de a începe să predați este o modalitate excelentă de a vedea ce știu și ce nu știu elevii dvs. Această preevaluare poate fi, de asemenea, o modalitate eficientă de a măsura creșterea academică într-un anumit subiect, comparând ceea ce știau la începutul unui subiect și ceea ce știu la sfârșit. Testele de preevaluare pot fi completate rapid la începutul unui subiect și pot fi revizuite pentru a identifica orice concepții greșite comune. Aceste concepții greșite pot fi abordate pe măsură ce predați subiectul. Revizuirea muncii elevilor este un proces îndelungat, dar are multe beneficii în detectarea concepțiilor greșite. Acest lucru vă va oferi o imagine a ceea ce fiecare student înțelege și nu înțelege. Lăsarea de comentarii și ținte poate oferi feedback personal și poate încuraja elevii să gândească diferit la un anumit subiect.

Diagramele adnotate pot fi produse cu ușurință folosind Storyboard That. O diagramă adnotată înseamnă că elevii trebuie să-și explice gândirea științifică despre o situație adăugând etichete, săgeți și orice informații suplimentare la o diagramă. Un exemplu ar putea fi determinarea elevilor să explice cum vedem lucrurile folosind următoarea diagramă.


Discutarea cu alți membri ai personalului din cadrul departamentului dvs. și cercetarea vă permit să preziceți câteva concepții greșite comune care pot apărea într-un subiect dat. Dacă învăț despre forțe, pot prezice că concepția greșită din jurul masei care afectează viteza cu care cade ceva va apărea la un moment dat. Din acest motiv, planific lecții care îi vor determina pe elevi să gândească diferit. Profesorii noi pot fi uneori surprinși de ideile și conceptele pe care le au elevii. După câțiva ani predând același subiect, veți realiza că uneori apare aceeași concepție greșită de fiecare dată când predați acel subiect.

Există o mulțime de strategii pe care le putem folosi ca educatori pentru a provoca și schimba concepțiile greșite pe care le au elevii noștri. Este întotdeauna o idee bună să folosești o gamă largă de tehnici de predare pentru a contesta aceste concepții greșite. Totuși, singurul lucru pe care nu îl putem face este să lăsăm elevii să părăsească sala de clasă cu ei! Pentru a face acest lucru, trebuie să provocăm conflicte cognitive. Oferiți-le elevilor ceva care le provoacă concepțiile greșite.

Uneori, arătându-le elevilor o demonstrație de clasă sau chiar făcându-i să facă activitatea le poate arăta că nu au fost 100% corecți. Folosiți această demonstrație sau activitate ca instrument pentru reconstituirea gândirii. Folosind exemplul „lucrurile mai grele cad mai repede decât lucrurile mai ușoare”, acest lucru poate fi ușor arătat ca fiind incorect folosind o demonstrație simplă. Ia două sticle identice, umple una dintre ele până sus cu apă și cealaltă jumătate plină. Înlocuiți capacele și aruncați-le de la aceeași înălțime. Au mase diferite, dar vor ajunge la sol în același timp. Există, de asemenea, videoclipuri cu ciocane și pene aruncate pe Lună, care pot fi folosite și pentru a oferi dovezi suplimentare că toate lucrurile cad în același ritm. Dacă există două idei opuse, cereți elevilor să planifice o investigație. Pentru mai multe informații despre obținerea studenților în planificarea experimentelor științifice, accesați resursele noastre de planificare a investigațiilor.

Explicarea simplă de ce concepțiile greșite sunt incorecte este o metodă des utilizată de profesori. Cu toate acestea, nu este cea mai eficientă metodă. În schimb, cereți altor elevi să explice de ce o anumită concepție greșită este incorectă ca metodă mai eficientă. Există multe avantaje pentru învățarea de la egal la egal și munca de colaborare, cum ar fi proprietatea sporită asupra învățării și dezvoltarea abilităților de gândire de ordin superior.

Modelele și analogiile pot fi, de asemenea, instrumente excelente de predare pentru tratarea conceptelor abstracte. Prezintă idei uneori confuze într-un context mai ușor de înțeles. Au limitări și poate fi interesant să discutăm care sunt aceste limitări cu elevii. Un exemplu de utilizare a modelelor pentru a ajuta elevii să înțeleagă circuitele ar putea fi modelul cu frânghie sau modelul încălzitorului de apă.


Pentru ca elevii să reușească în educația științifică, trebuie să ne asigurăm că fundamentul cunoștințelor lor este puternic și corect și că concepțiile greșite ale elevilor sunt abordate în planificarea și execuția lecțiilor. Găsirea concepțiilor greșite și apoi schimbarea gândirii elevilor poate fi dificilă, dar este un proces esențial nu numai pentru știință, ci pentru toți educatorii.


Cum să Abordați Concepțiile Greșite și să Promovați Înțelegerea Conceptuală în Știință

1

Facilitați Discuțiile Studenților

Implică-te în conversații cu elevii tăi pentru a-și descoperi ideile și concepțiile greșite despre conceptele științifice. Încurajați participarea activă, creați un mediu sigur pentru partajare și stimulați discuțiile folosind Storyboard-uri pentru discuții care oferă indicii vizuale și puncte de vedere diferite.

2

Utilizați Chestionare de Pre-evaluare

Administrați chestionare de pre-evaluare înainte de a preda un subiect pentru a evalua cunoștințele anterioare ale elevilor și pentru a identifica concepțiile greșite comune. Utilizați rezultatele pentru a vă adapta abordarea de predare și pentru a aborda concepțiile greșite pe măsură ce progresați prin subiect.

3

Examinați Lucrările Elevilor

Examinați în mod regulat lucrările elevilor pentru a obține informații despre înțelegerea lor și pentru a identifica orice concepții greșite. Lăsați comentarii și oferiți feedback personalizat pentru a încuraja gândirea critică și o perspectivă nouă asupra subiectului.

4

Creați Diagrame Adnotate

Încurajați elevii să-și explice gândirea științifică prin crearea de diagrame adnotate folosind instrumente precum Storyboard That. Acest lucru îi ajută pe elevi să-și articuleze înțelegerea și consolidează conceptele cheie.

5

Function Host is not Running.

Consultați-vă cu colegii profesori și efectuați cercetări pentru a anticipa concepțiile greșite comune legate de subiecte specifice. Planificați lecții care provoacă aceste concepții greșite și oferă elevilor oportunități de a gândi diferit. Folosiți demonstrații, activități și investigații pentru a înfrunta concepțiile greșite și a reconstrui rapid conceptual.

6

Promovați Învățarea și Colaborarea Între Egali

Încurajați elevii să explice de ce anumite concepții greșite sunt incorecte colegilor lor. Promovați munca în colaborare și învățarea de la egal la egal pentru a îmbunătăți înțelegerea, a dezvolta abilități de gândire de ordin superior și a promova asumarea învățării.

Întrebări frecvente despre concepții greșite în știință

Ce este o concepție greșită în știință?

O concepție greșită în știință se referă la o viziune sau o opinie care este incorectă bazată pe gândire sau înțelegere greșită. Poate apărea din diverse surse, inclusiv cunoștințe științifice limitate, metode de predare anterioare, amintire greșită sau observare greșită și utilizarea unui limbaj specializat. Concepțiile greșite pot împiedica învățarea și trebuie abordate pentru a construi o bază solidă a cunoștințelor științifice.

Cum pot identifica și aborda concepțiile greșite ale studenților mei?

Există mai multe strategii pe care le puteți folosi pentru a identifica și aborda concepțiile greșite ale elevilor dvs. Angajați-vă în discuții cu elevii dvs. pentru a înțelege ideile și concepțiile lor greșite cu privire la un anumit subiect. Folosiți instrumente precum Storyboard-urile pentru discuții pentru a stimula conversațiile și a permite elevilor să-și apere punctele de vedere folosind raționamentul științific. Efectuați chestionare de pre-evaluare pentru a evalua cunoștințele anterioare și pentru a detecta concepțiile greșite comune. Examinați lucrările elevilor pentru a obține informații despre înțelegerea lor. Colaborați cu colegii educatori, cercetați concepțiile greșite comune și planificați lecțiile în consecință. În cele din urmă, creați un conflict cognitiv oferind demonstrații sau activități care provoacă concepțiile greșite ale elevilor și îi încurajează să-și reconstruiască gândirea.

Cum poate Storyboard That ajuta la abordarea concepțiilor greșite în știință?

Storyboard That oferă diverse resurse și caracteristici care pot sprijini abordarea concepțiilor greșite în știință. Storyboard-urile pentru discuții oferă indicii vizuale și diferite puncte de vedere pentru a stimula discuțiile în clasă și pentru a contesta concepțiile greșite. Platforma permite crearea de diagrame adnotate, permițând studenților să-și explice gândirea științifică și să-și demonstreze înțelegerea. În plus, Storyboard That oferă scenarii de discuții prefabricate care acoperă o gamă largă de subiecte, inclusiv concepții greșite comune.

Modelele și analogiile sunt utile în abordarea concepțiilor greșite în știință?

Da, modelele și analogiile pot fi instrumente puternice în abordarea concepțiilor greșite din știință. Ele oferă reprezentări simplificate ale conceptelor complexe, făcându-le mai ușor de înțeles. Cu toate acestea, este important să recunoaștem limitările modelelor și analogii și să le discutăm cu studenții. Folosind modele și analogii adecvate și discutând punctele lor forte și punctele slabe, educatorii pot ajuta elevii să înțeleagă mai eficient conceptele științifice.

Atribuirea Imaginilor
  • skies • Martin_Duggan • Licență Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Găsiți mai multe planuri de lecție și activități de genul acesta în categoria noastră de știință!
Vezi Toate Resursele Profesorilor
*(Acest lucru va incepe un test gratuit de 2 saptamani - nu este nevoie de card de credit)
https://www.storyboardthat.com/ro/articles/e/elev-concepții-greșite
© 2024 - Clever Prototypes, LLC - Toate drepturile rezervate.
StoryboardThat este o marcă comercială a Clever Prototypes , LLC și înregistrată la Oficiul de brevete și mărci comerciale din SUA