Sök
 • Sök
 • Mina Storyboards
https://www.storyboardthat.com/sv/articles/e/t-diagram-jämförelser

Varför jämföra och kontrastera?

Genom att jämföra och kontrastera saker kan våra elever träna på att tänka analytiskt. De måste ta reda på hur objekten är lika (jämföra) och hur de är olika (kontrasterar). Förmågan att tänka överensstämmer också med grundkonceptet för Common Core, som säkerställer att våra elever lär sig genom process snarare än att bara memorera. Många av oss är bekanta med Venn Diagram-modellen för att jämföra och kontrastera. Storyboard That tog den modellen och anpassade jämförelse- och kontrastkonceptet för att fungera med storyboard-metoden med ett T-diagram.

Kontrasterande skillnader

I ett trekolumnformat av en T-Chart-grafikorganisatör finns de två objekten i den första och sista cellen. I dessa celler beskrivs endast ett av objekten åt gången. Om till exempel kontrasterar äpplen och apelsiner, kommer äpplet att ha en cell och apelsinen kommer också att ha en cell. Inom var och en av deras respektive celler kommer endast detaljer som är relevanta för den specifika frukten att registreras där.

Jämför likheter

Efter att de unika egenskaperna hos både äpplen och apelsiner har beskrivits, beskriver användaren de egenskaper eller egenskaper som varorna har gemensamt. Genom att jämföra kan eleverna skapa kopplingar till två objekt, personer eller idéer, som de kanske inte har tänkt på tidigare.

Även om beskrivningen ovan förklarar att först komplettera de unika egenskaperna hos föremålen, är det inte ett krav. Många elever kan ha lättare att slutföra jämförelseaspekten först eller till och med slutföra dem tillsammans när de tänker på olika kvaliteter.

Fakta kontra åsikter

I utbildningen lägger vi mycket tid på att lära våra elever hur de ska tänka kritiskt och förstå vad de lär sig. Resurserna vi använder i klassrummen är fulla av fakta. Ofta finns även åsikter med bland fakta och det är viktigt att eleverna kan skilja på de två. Fakta eller åsikter kan användas när man undervisar i vilket ämne som helst för att hjälpa eleverna att lära sig att särskilja inom sina resurser. Det skulle också vara ett användbart verktyg när man lär eleverna om övertygande uppsatser. De är ofta fulla av både fakta och åsikter och det kan ibland vara svårt att identifiera mellan de två.

Fördelar och nackdelar

Det finns så många beslut som barn och ungdomar står inför idag att det är viktigt att vi utbildar dem för att hjälpa dem att fatta de rätta. Ett diagram för för- och nackdelar är ett utmärkt sätt att visa tankeprocessen som krävs för att göra ett välgrundat val. T-Chart-layouten är perfekt för att skapa en sådan layout. Ett diagram med två celler skapar automatiskt klyftan. Ett format för för- och nackdelar är bra för alla elever, men kan vara särskilt bra för elever som kämpar med att göra lämpliga och säkra val.

Gör dina egna jämför- och kontrastmallar

Den här mallen är just det, en mall. Du är fri att organisera det ändå som fungerar för dig och dina elever och anpassa det utifrån deras nivå och behov. Jämför- och kontrastmallen skapas med vår T-Chart-layout. Läs mer om den här grafiska arrangören i vår T-Chart- artikel.

Följ dessa enkla steg för att skapa ditt eget T-diagram:
 1. Öppna Storyboard Creator
 2. Klicka på "Storyboard Layout"
 3. Välj "T-Chart" layout
 4. Lägg till eller ta bort celler efter behov och klicka på Okej! när det är klart.

Relaterade aktiviteter
Jämför- och kontrastformatet har något för alla, och med Storyboard That gör tillägget av bilder det roligt att lära sig! Vi är övertygade om att du kommer att gilla att använda den i ditt klassrum.


Hur man lär ut att jämföra och kontrastera historiska händelser med hjälp av T-Charts

1

Välj Historiska Händelser

Välj två eller flera historiska händelser som är lämpliga för jämförelse och kontrast. Tänk på händelser som är betydande, har tydliga kopplingar och ger rika möjligheter till analys.

2

Introducera T-diagrammet och Syftet

Förklara syftet med att jämföra och kontrastera historiska händelser med hjälp av T-diagram. Introducera T-diagramstrukturen och dess kolumner för att organisera information. Betona att T-diagrammet kommer att hjälpa eleverna att identifiera likheter och skillnader mellan händelserna.

3

Forskning och Samla in Information

Guide eleverna i att bedriva forskning om de utvalda historiska händelserna. Tillhandahåll pålitliga resurser eller hänvisa eleverna till lämpliga källor. Uppmuntra dem att samla in nyckeldetaljer, orsaker, effekter, viktiga datum och annan relevant information om varje händelse.

4

Fyll i T-diagrammet

Demonstrera hur man fyller i T-diagrammet med hjälp av den insamlade informationen. Modellera processen genom att märka den vänstra kolumnen med en historisk händelse och den högra kolumnen med den andra. Hjälp eleverna att identifiera och registrera likheter och skillnader i varje motsvarande rad i T-diagrammet.

5

Analysera och Rita Kopplingar

Guide eleverna i att analysera informationen i T-diagrammet. Uppmuntra dem att identifiera mönster, samband och betydelsefulla insikter mellan händelserna. Diskutera konsekvenserna av likheter och skillnader och deras inverkan på historiska sammanhang eller resultat.

6

Gör Slutsatser och Reflektera

Guide eleverna i att dra slutsatser utifrån deras analys. Hjälp dem att syntetisera sina resultat och reflektera över betydelsen av att jämföra och kontrastera historiska händelser. Uppmuntra eleverna att formulera sina insikter, utvärdera de historiska händelsernas inverkan och diskutera lärdomar från jämförelsen.

Vanliga frågor om att jämföra och kontrastera med T-Charts

Hur kan T-diagram användas för att främja kritiskt tänkande hos elever?

T-diagram kan hjälpa eleverna att utveckla kritiskt tänkande genom att uppmuntra dem att jämföra och kontrastera olika idéer eller koncept. Genom att identifiera likheter och skillnader mellan två eller flera ämnen kan eleverna börja analysera och utvärdera betydelsen och konsekvenserna av dessa likheter och skillnader. Denna process kan också hjälpa eleverna att utveckla sin förmåga att skapa kopplingar, dra slutsatser och kommunicera sina idéer effektivt.

Finns det några begränsningar eller nackdelar med att använda T-diagram för att jämföra och kontrastera aktiviteter i klassrummet?

Även om T-diagram är ett användbart verktyg för att jämföra och kontrastera aktiviteter, finns det vissa begränsningar och nackdelar att överväga. Till exempel kanske T-diagram inte är lämpliga för att jämföra och kontrastera komplexa eller abstrakta begrepp, eftersom de kan kräva mer detaljerad eller nyanserad analys än vad som kan fångas i ett format med två kolumner. Dessutom kanske inte T-diagram är lämpliga för alla elever, särskilt de med visuella eller kognitiva funktionshinder, som kan behöva ytterligare stöd eller anpassningar för att fullt ut engagera sig i aktiviteten.

Hur skiljer sig T-diagram från andra grafiska organisatörer som kan användas för undervisning i jämförelse- och kontrastlektioner?

Andra verktyg som kan användas är bland annat Venn-diagram, matriser och dubbla bubbelkartor. Jämfört med Venn-diagram är T-diagram enklare och enklare att använda, eftersom de bara kräver två kolumner för jämförelse medan matriser kan vara mer tidskrävande att skapa och fylla i än T-diagram. Dubbla bubbelkartor, även kända som brainstormingkartor eller bubbeldiagram, är användbara för att jämföra och kontrastera två olika perspektiv eller synpunkter på ett givet ämne. De kan hjälpa eleverna att identifiera likheter och skillnader i hur olika grupper eller individer ser på en viss fråga.

Bild~~POS=TRUNC Erkännanden
 • 254/365: 09/11/2013. Fruits! • peddhapati • Licens Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
 • Drivers License -Teen driver • State Farm • Licens Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
 • Fireworks • bayasaa • Licens Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
 • Gambling Addiction • schnappischnap • Licens Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
 • Pints of Beer • Simon Cocks • Licens Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Visa Alla Lärarresurser
*(Detta kommer att starta en 2 veckors gratis prov - inget kreditkort behövs)
https://www.storyboardthat.com/sv/articles/e/t-diagram-jämförelser
© 2024 - Clever Prototypes, LLC - Alla rättigheter förbehållna.
StoryboardThat är ett varumärke som tillhör Clever Prototypes , LLC och registrerat i US Patent and Trademark Office