https://www.storyboardthat.com/sv/articles/e/världsreligioner

Varför undervisa i världsreligion?

Undervisning om olika världsreligioner är en viktig komponent för att studera världshistoria, geografi och kultur. Många pedagoger undviker att undervisa i religioner av rädsla för att oavsiktligt kränka någon, föreställa en religion felaktigt eller för att undvika att främja en uppsättning religiösa övertygelser framför en annan, vilket skulle vara olämpligt i en sekulär utbildning. Men när det undervisas på ett respektfullt, opartiskt och akademiskt sätt är studiet av religion ett kraftfullt sätt för studenter att lära sig mer om världshistorien och de trossystem som har påverkat den mänskliga kulturen i årtusenden.

Det uppskattas att 85% av världens befolkning utövar någon form av religiös tradition. Eleverna ska lära sig varför människor runt om i världen utövar olika religioner, varför det är viktigt för dem och vilka fester, festivaler och typer av tillbedjan som är inbäddade i deras kultur. Religioner har påverkat alla aspekter av mänsklig historia från filosofiska idéer, konst, musik, arkitektur, samhälls- och familjetraditioner, till politik och juridik. Därför kan studier av olika typer av religioner hjälpa eleverna att förstå tro och motivation hos människor runt om i världen, bryta ner stereotyper och leda till ökad kulturell medvetenhet.

En viktig anledning till att demontera religiöst baserade stereotyper genom utbildning är att bekämpa bigotry och hat riktat mot människor med olika religiös övertygelse. År 2020 såg USA sin högsta nivå av hatbrott på mer än ett decennium, varav de flesta var motiverade av ras eller religion. Det har skett en ökning av hatbrott riktade mot våra judiska, muslimska och sikhiska grannar. Tyvärr finns många av dessa incidenter på skolor. En annan viktig anledning att inkludera studiet av olika religioner är att se till att alla våra elever med olika kulturer och religiös bakgrund känner sig trygga, sedda, respekterade och inkluderade. Att lära sig om olika religioner är till hjälp för eleverna att förstå den vackra mångfalden och de många gemensamma som finns. Vi har en plikt att utbilda våra elever att uppmuntra förståelse, respekt och tolerans för att skapa en fredligare värld för alla.


The symbols of the 6 major religions sit against a yellow background. They are Sikhism, Hinduism, Judaism, Buddhism, Islam, and Christianity.

Vi har sex lektionsplaner som fokuserar på de sex största världsreligionerna: kristendom, islam, hinduism, buddhism, sikhism och judendom. Dessa lektionsplaner inkluderar aktiviteter om de viktigaste fakta om varje religion, ordförråd, populära högtider samt ett litteraturanslutnings- och biografiforskningsprojekt för att hjälpa eleverna att komma vidare med historia och deras utbildning. De kan också tjäna som inspiration för att undervisa om andra religioner om det finns plats i läroplanen.

Grundläggande information

Lektionen om de viktigaste fakta om varje religion inkluderar dess plats och datum för ursprung, grundare, helig bok, föremål eller heliga föremål, huvuduppfattningar eller principer, gudstjänsthus, religiösa ledare och befolkning . Detta är ett effektivt sätt för eleverna att spela in huvudidéerna om varje religion med hjälp av bilder och beskrivningar. Det är särskilt användbart för studenter att referera senare, när de analyserar likheter och skillnader mellan varje religion.


Helgdagar och festivaler

Helger och högtider spelar en viktig roll i religiösa traditioner. De är ofta baserade på årstider, historiska händelser, myter och viktiga personer inom trossystemet, och de kan påverka kulturerna där en religion utövas, särskilt om det är huvudreligionen i en region. Efter att ha undersökt de viktigaste helgdagarna som firas inom en viss religion, kan eleverna spela in sina resultat i en spindelkarta.


Religiöst ordförråd

När du fördjupar dig i historia, nya platser och kulturer är förhandsgranskning av ordförråd ett bra sätt att öka elevernas förståelse. Vissa termer kan likna olika regioner och religioner, medan andra är specifika för varje praxis. När eleverna blir bekanta med ordförrådet relaterat till religionen de studerar, kan de spela in viktiga termer i en spindelkarta, vilket gör att de också kan visualisera ordet för bättre retention. Dessa kan också skrivas ut som flashkort eller hängas på väggen som en del av en ordvägg.


Göra litteraturanslutningar

Att använda högläsning och litteratur är ett kraftfullt sätt för eleverna att bekanta sig med de centrala berättelserna om en viss tro och få en djupare förståelse av dess grundare och anhängare. Att utsätta elever för litteratur om människor som skiljer sig från dem kan dessutom främja empati och förståelse. Eleverna kan bättre ansluta sig till en mångsidig grupp människor. Med hjälp av en berättande storyboard kan eleverna skapa en grafisk roman som illustrerar och beskriver berättelsens stora händelser i sekventiell ordning. Det gör att de också kan knyta kontakter mellan ämnen och kombinerar litteratur med historia. Berättelser kan hämtas från religiösa texter, biografier, bilderböcker och folksagor från regionen religionen kommer från.


Skapa biografier

Biografier är en väsentlig del av alla enheter inom historia eller samhällskunskap. Att undersöka riktiga människor från en religiös tradition hjälper eleverna att få större insikt som går utöver att bara memorera datum och namn och låter dem få en mer väsentlig bild av en viss religion och dess anhängare. Eleverna kan forska och skapa en biografi -affisch som kan presenteras för klassen. En biografi kan också täcka ett brett spektrum av figurer. Studenter kan välja eller tilldelas forskare från en religiös text, historiska personer och till och med nutida utövare som har påverkat tron.


Jämförande och kontrasterande

Efter att eleverna har studerat de olika stora världsreligionerna som kristendom, islam, hinduism, buddhism, judendom och sikhism kan de skapa ett jämförelse- och kontrastdiagram som belyser deras mångfald och gemensamhet . Detta kan vara ett effektivt sätt för studenter att spåra vad de lär sig genom en enhet, eller det kan användas som en slutbedömning. I följande exempel används text och illustrationer för att markera när varje religion har sitt ursprung, var deras anhängare finns runt om i världen, hur många anhängare varje religion har idag och vilka viktiga bilder och övertygelser som är relaterade till var och en. Studenter kan till och med bli mer detaljerade och jämföra och kontrastera endast två eller tre religioner med hjälp av en affisch. Denna typ av uppdrag kan kräva mer forskning och kan vara en bra bas för en större rapport.


Lektionsplaner för världsreligion

Genom att undervisa i världsreligion i samband med historia och samhällskunskap kan eleverna få en bättre förståelse för historien och regionen de studerar. Det gör det också möjligt för dem att bli större och mer medkännande världsmedborgare och interagera med en mängd olika kulturer och människor. För fokuserade lektionsplaner, kolla in följande resurser!


Buddhism
Buddha sits beneath a tree, meditating. A dove holding an olive branch flies toward him.
Hinduismen
Hinduism Lesson Plan
Islam
A red book with the Islamic moon and star is overlaid over a background of sunset yellow and orange.
Judendom
A white star of David is against a blue background. There are symbols of the Jewish faith like a scroll, menorah, and dreidel around it.
Kristendomen
A silver cross rests against a purple background
Sikhism
What is Sikhism? | Sikh Lesson Plan

Boka en gratis guidad session med oss för att bli en Storyboard That pro!

*(Detta kommer att starta en 2 veckors gratis prov - inget kreditkort behövs)
https://www.storyboardthat.com/sv/articles/e/världsreligioner
© 2021 - Clever Prototypes, LLC - Alla rättigheter förbehållna.