https://www.storyboardthat.com/hr/articles/e/prijelazi-socijalno-priča

Društvene Priče za Prijelaze i Neočekivane Događaje

Natasha Lupiani

Pronađite ovu zajedničku jezgru usklađeni resurs i više kao što je to u našoj Osnovnoj školi Kategorija i drugih posebnih obrazovnih članaka!
Za pregled društvenih priča pogledajte "Uvod u društvene priče".


Osobe s poremećajem autizma (ASD) , zajedno s mnogim drugim dijagnozama, napreduju u rutini i strukturi. Rutina nije uvijek moguća. Ponekad se dogodi prijelaz ili neočekivani događaj i promijeni rutinu. Uključivanje društvenih priča o zajedničkim nadolazećim prijelazima i neočekivanim događajima može pomoći pripremiti učenike i smanjiti tjeskobu zbog promjena.

Društvene priče za tranzicije

Očekivane promjene Dnevne tranzicije Glavne tranzicije
 • Praznici
 • imenovanja
 • Izlet
 • Prelazak na sljedeći predmet
 • Dolazim kući iz škole
 • Spremanje za krevet
 • Mijenjanje škola
 • Rođenje člana obitelji
 • Kraj školske godine

Očekivane promjene

Tranzicija je tipično predviđena ili očekivana promjena , koja omogućuje vrijeme za pripremu. Uobičajeno je da se pojedinci sa svim stupnjevima ASD-a bore s prijelazima i promjenama , velikim ili malim, osobito u svojim rutinama. Očekivane promjene omogućavaju stvaranje socijalnih priča specifičnih za scenarij kako bi se pomoglo osobama koje imaju koristi od napredne obavijesti. Storyboard That omogućuje jednostavan, ali kreativan način za stvaranje priče za te specifične promjene.


Social Stories - Change in Routine
Social Stories - Change in Routine

Primjer

Prilagodite ovu Storyboard

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)Napravite Društvenu Priču  

Primjer storyboarda prikazuje društvenu priču za dijete koje obično ide kući iz škole, ali mora otići na sastanak umjesto jednog dana. Čitajući ovo prije vremena s djetetom, oni se mogu psihički pripremiti za promjenu u svojoj rutini. Mnoge situacije se mogu pripremiti unaprijed.

Društvena priča može biti korisna za neke od tih događaja:


Primjeri očekivanih promjena
 • Školski događaj
 • Praznici
 • Izlet
 • Poseban događaj
 • Otkazivanje unaprijed
 • imenovanja
 • Učiteljovo planirano odsustvo
 • Šoping putovanje
 • Poseban gost

Dnevne tranzicije

Svakodnevni prijelazi su događaji koji su gotovo zajamčeni ili se očekuje da će se dogoditi tijekom tipičnog dana. Naravno, neočekivani prijelazi su uvijek mogući, ali u većini slučajeva to su događaji za koje se može očekivati da će se dogoditi bilo kojeg dana, s nekim odstupanjima između rasporeda u tjednu i vikenda.

Ove su vrste prijelaza sličnije rasporedu ili rutini . Znati što će se sljedeće dogoditi može biti vrlo korisno kada radite i živite s ljudima koji imaju tendenciju da budu rigidniji u svojim misaonim procesima i ne vole promjene. Društvene priče u formatu storyboarda kreativan su i koristan način stvaranja rasporeda vizualnog stila za studente.


Social Stories - Wake Up
Social Stories - Wake Up

Primjer

Prilagodite ovu Storyboard

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)Napravite Društvenu Priču  

Primjer prikazuje osnovnu ploču za prelazak iz buđenja. Ona priprema pojedinca za ono što slijedi, a istovremeno služi kao dnevni podsjetnik. Iako je ovo osnovna storyboard, ona može biti kreirana posebno za potrebe pojedinca.

Evo nekih drugih primjera gdje društvena ploča scenarija može biti korisna:


Primjeri dnevnih prijelaza
 • Priprema za dan
 • Dolazak u školu napuštanja škole
 • Jutarnji sastanak / Kalendar / Dobrodošli
 • Dnevni raspored škola
 • Tjedni raspored aktivnosti
 • Raspored stručnjaka
 • Tipični raspored za vikend
 • Rutinski rad / raspored
 • Spremanje za krevet

Za još više primjera prijelaza, rasporeda i rutina, molimo pogledajte Raspored odbora i PECS odbora u Posebnoj kategoriji obrazovanja naših resursa za učitelje.

Glavne tranzicije

Postoje i veće promjene koje nisu svakodnevne pojave, već su dio života. Veliki prijelazi mogu biti teški za mnoge ljude, ali posebno za neke osobe s posebnim potrebama. Ljudi se navikavaju na ono što znaju, a može izazvati veliki stres kada dođe do velike promjene u životu. Uključivanje društvene priče prije velikih promjena može pomoći uvođenju koncepta i pomoći u ublažavanju tranzicije .

Veće životne prijelaze možda se ne događaju često, ali one mogu imati velik utjecaj na život. Srećom, uobičajeno je da se o tim događajima obavještava unaprijed, što omogućuje pravilnu pripremu.


Social Stories - Moving to a New House
Social Stories - Moving to a New House

Primjer

Prilagodite ovu Storyboard

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)Napravite Društvenu Priču  

Ovaj primjer društvene priče namijenjen je preseljenju u novi dom. To može pomoći uvesti pojedinca u njihovu novu kuću i njezine specifičnosti. Za stvarnu uporabu, može biti korisno koristiti stvarne fotografije novog doma. Stvarne fotografije stvaraju vizualu stvarnog života kako bi pojedinci uvijek iznova gledali kako bi stekli poznavanje. Ako imaju određeni stupanj poznavanja prije useljavanja u novi dom, on može eliminirati neke od tjeskobe ili stresa kada se prilagođava novom domu.

U nastavku su navedeni drugi primjeri velikih životnih prijelaza:


Primjeri velikih prijelaza
 • Prvi dan škole
 • Razvod roditelja
 • Ponovni brak roditelja
 • Sibling ide na koledž
 • Prijatelj se udaljava
 • Član obitelji koji se seli
 • Novi ljubimac
 • Novi liječnik
 • Zadnji dan škole


Društvene priče za neočekivane događaje

Učenici s ASD-om obično imaju rigidniji misaoni proces i bore se sa spontanošću. Neočekivani događaji mogu biti teški za njih. Možda nećemo moći upozoriti naše učenike kada se dogodi jedan od tih događaja, ali to ne znači da ih ne možemo pripremiti za mogućnost događaja. Neočekivani događaji mogu se pojaviti u svim aspektima života, od kuće, do škole ili izvan zajednice.

Evo nekoliko primjera uobičajenih događaja koji se mogu dogoditi bez prethodne najave:


Početna događanja Školski događaji Događaji zajednice
 • Broken Appliance
 • oversleeping
 • Oštećena igračka
 • Zamjenski učitelj
 • Odsutnost prijatelja
 • Promjena rasporeda zadnje minute
 • Restoran ili trgovina Biti izvan stavke
 • Dugo čeka u trgovini ili restoranu
 • Otkazivanje zakazanog događaja

Početna događanja

Okolnosti se mogu promijeniti iznenada, bilo gdje, ali te se promjene često događaju kod kuće, jer ljudi tamo provode veliki dio svog vremena. Postoje mnoge stvari koje se mogu dogoditi neočekivano kod kuće. Primjer velikog, neočekivanog događaja bio bi prekid napajanja. Ovisno o tome gdje živite, nestanak struje može biti neugodnost ili ozbiljan problem, ali može biti još stresniji za osobu s ASD-om . Ako je pojedinac naučen što se događa kada struja nestane, oni mogu bolje obraditi događaj kada se stvarno dogodi.

Social Stories - Power Outage
Social Stories - Power Outage

Primjer

Prilagodite ovu Storyboard

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)Napravite Društvenu Priču  

Neočekivani događaji mogu biti uznemirujući ili iscrpljujući, ali prelazak na neke uobičajene neočekivane događaje može postaviti temelje za ozbiljnije probleme.

Drugi primjeri neočekivanih događaja koji se mogu dogoditi u kući:


Primjeri neočekivanih događaja kod kuće
 • Oštećena igračka ili važan objekt
 • Nesreća u kupaonici
 • Broken Appliance
 • Fizička ozljeda
 • oversleeping
 • Iznenadna oluja
 • Snježni dan
 • Bolest
 • Smrt u obitelji

Školski događaji

Obično je škola strukturirano mjesto gdje učenici znaju što mogu predvidjeti. Sve razine razreda slijede neku vrstu rasporeda. Ponekad postoje neočekivane promjene ili prekidi kao što je vježba protiv požara. Protupožarna vježba je donekle redovita pojava u školama, ali i dalje može biti pretjerano stimulativna, stresna ili čak zastrašujuća. Učenici obično ne znaju unaprijed kada će se održati protupožarna vježba, ali to ne znači da ih ne možemo pripremiti za jednu školsku godinu. Društvena priča može podsjetiti učenike da su oni još uvijek sigurni i što bi trebali činiti prije stresa zbog stvarne vježbe.


Social Stories - Fire Drill
Social Stories - Fire Drill

Primjer

Prilagodite ovu Storyboard

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)Napravite Društvenu Priču  

Društvene priče najučinkovitije su kada se koriste s osobama koje osobno poznaje kreator scenarija, budući da svi učenici neće imati koristi od prethodne pripreme za iste događaje.

Postoji nekoliko uobičajenih neočekivanih događaja u školskom okruženju:

Primjeri neočekivanih događaja u školi
 • Zamjenski učitelj
 • Odsutnost prijatelja
 • Promjena rasporeda zadnje minute
 • Torn Paper
 • Neispravnost tehnologije
 • Nešto što je ostalo kod kuće
 • Fizička ozljeda
 • Bolest
 • Nered u hodniku

Događaji zajednice

Izlazak u zajednicu pun je nekontroliranih čimbenika , što rezultira velikim potencijalom za neočekivane događaje. Nemoguće je sve predvidjeti, ali može biti korisno pripremiti učenike za neke od mogućih događaja. Prometna gužva je uobičajena, ali neočekivana pojava u zajednici.


Social Stories - Traffic Jam
Social Stories - Traffic Jam

Primjer

Prilagodite ovu Storyboard

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)Napravite Društvenu Priču  

Društvena priča može pomoći naučiti da se, kada je gužva u prometu, ne može učiniti mnogo i da se obično poboljšava nakon što prođe uzrok zaglavljivanja. Evo nekoliko drugih mogućih ideja društvenih priča:

Primjeri neočekivanih događaja u zajednici
 • Restoran izvan jela
 • Dugačke linije ili čekanja
 • Otkazivanje zakazanog događaja
 • zaobilaznice
 • Lift ili pokretne stepenice izvan upotrebe
 • Prolazi vozila za slučaj nužde
 • Interakcije sa strancima
 • Prosvjed ili štrajk
 • Zatvaranje ureda ili zgradeNapravite Storyboard 

(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)
Više društvenih priča

Ako ste novi u društvenim pričama, pročitajte naš uvod u društvene priče koje pokrivaju osnove društvenih priča i kako napraviti učinkovite.

Da biste pogledali bliže, pogledajte sve članke naše društvene priče:Članak Opis Teme
Svakodnevni životni savjeti Neki pojedinci zahtijevaju eksplicitno poučavanje o zadacima koje mnogi od nas uzimaju zdravo za gotovo. Napravite prilagođenu društvenu priču kako biste se angažirali u učeniku.
 • Higijena
 • kućni poslovi
 • Priprema hrane
Prijelazi i neočekivani događaji Nepoznato je zastrašujuće za sve, ali neočekivani događaji i prijelazi mogu biti posebno stresni za osobe s ASD-om. Pomozite pripremiti svog učenika ili voljenu osobu za predstojeće promjene društvenom pričom.
 • Dan-to-Day Transitions
 • Glavni prijelazi
 • Neočekivani događaji
  • Dom
  • Škola
  • Zajednica
Socijalne situacije Društvene interakcije mogu biti vrlo stresne za mnoge ljude, sa i bez ASD-a. Napravite storyboards kako biste prikazali moguće situacije i ishode.
 • Dom
 • Škola
 • Zajednica
Adolescentne vještine Kako djeca stare, mijenjaju se interesi i potrebe. Broš potencijalno teške razgovore s primjerom scenarija.
 • Pritisak vršnjaka
 • upoznavanje
 • Razgovor za posao
Društvene priče u učionici Društvene priče također su korisne za cjelokupnu grupnu izravnu poduku društvenih i vještina suočavanja. Upotrijebite ploču scenarija za rješavanje problema s pojedincima i klasom.
 • Suočavanje s vještinama kada je ljut ili frustriran
 • Socijalni znakovi
 • Ponašanja na razini klase
Društvene priče za mladu djecu Mala djeca često se bore s novim konceptima ili velikim promjenama. Napravite društvenu priču koja će vam pomoći pripremiti čak i vrlo malu djecu za promjene ili nove vještine.
 • Stvaranje društvene priče
 • Primjeri društvene priče
 • Načela društvene pričePomoć Storyboard That!

Tražite Više?

Pogledajte ostatak vodiča za učitelje i planove lekcija!


Prikaži sve resurse za učitelje


Naši Plakati na ZazzleuNaše Lekcije o Učiteljima Plaćaju UčiteljeClever Logo Google Classroom Logo Student Privacy Pledge signatory
https://www.storyboardthat.com/hr/articles/e/prijelazi-socijalno-priča
© 2019 - Clever Prototypes, LLC - Sva prava pridržana.
Pokreni Moju Besplatnu Probnu Verziju
Istražite Naše Članke i Primjere

Isprobajte Naše Druge web Stranice!

Photos for Class - Traži školske sigurne, Creative Commons fotografije! ( Čak citira i za vas! )
Quick Rubric - Quick Rubric i dijeliti Velika potražnja rubrika!
Želite li drugi jezik?

•   (English) Transitions & Unexpected Events   •   (Español) Transiciones y Eventos Inesperados   •   (Français) Transitions et Événements Inattendus   •   (Deutsch) Übergänge & Unerwartete Ereignisse   •   (Italiana) Transizioni ed Eventi Imprevisti   •   (Nederlands) Transities en Onverwachte Gebeurtenissen   •   (Português) Transições e Eventos Inesperados   •   (עברית) מעברים ואירועים בלתי צפויים   •   (العَرَبِيَّة) التحولات والأحداث غير متوقعة   •   (हिन्दी) बदलाव और अप्रत्याशित घटनाओं   •   (ру́сский язы́к) Переходы и Неожиданные События   •   (Dansk) Overgange & Uventede Begivenheder   •   (Svenska) Övergångar och Oväntade Händelser   •   (Suomi) Siirtymät & Odottamattomia Tapahtumia   •   (Norsk) Overganger og Uforutsette Hendelser   •   (Türkçe) Geçişler ve Beklenmedik Olaylar   •   (Polski) Przejścia i Nieoczekiwane Zdarzenia   •   (Româna) Treceri & Evenimente Neașteptate   •   (Ceština) Přechody a Neočekávané Události   •   (Slovenský) Prechody a Neočakávané Udalosti   •   (Magyar) Transitions & Váratlan Események   •   (Hrvatski) Prijelazi i Neočekivani Događaji   •   (български) Преходи и Неочаквани Събития   •   (Lietuvos) Perėjimai ir Netikėtų Įvykių   •   (Slovenščina) Prehodi & Nepričakovani Dogodki   •   (Latvijas) Pārejas & Neparedzēti Notikumi   •   (eesti) Üleminekud ja Ootamatute Sündmuste