https://www.storyboardthat.com/hr/articles/e/t-chart-usporedbe

Zašto usporediti i kontrastirati?

Uspoređivanje i kontrastiranje predmeta omogućuje našim učenicima vježbanje analitičkog razmišljanja. Moraju shvatiti po čemu su predmeti isti (usporediti) i po čemu se razlikuju (kontrast). Sposobnost razmišljanja također je u skladu s osnovnim konceptom Common Core, koji osigurava da naši učenici uče kroz proces, a ne samo da pamte. Mnogi od nas upoznati su s modelom Vennovog dijagrama za usporedbu i kontrast. Storyboard That uzeo je taj model i prilagodio koncept usporedbe i kontrasta za rad s pristupom scenarija pomoću T-grafikona.

Kontrastne razlike

U formatu s tri stupca grafičkog organizatora T-Chart, dvije stavke nalaze se u prvoj i zadnjoj ćeliji. U tim se ćelijama opisuje samo jedna stavka. Na primjer, ako suprotstavite jabuke i naranče, jabuka će imati jednu ćeliju i naranča će također imati jednu ćeliju. Unutar svake od njihovih ćelija bit će zabilježeni samo detalji koji se odnose na to određeno voće.

Uspoređujući sličnosti

Nakon što su opisane jedinstvene kvalitete i jabuke i naranče, korisnik opisuje kvalitete ili atribute koji su predmetima zajednički. Uspoređivanje omogućuje učenicima da uspostave veze s dva predmeta, ljudima ili idejama koje možda prije nisu razmatrali.

Iako gornji opis objašnjava prvo ispunjavanje jedinstvenih značajki stavki, to nije uvjet. Mnogim će učenicima možda biti lakše prvo ispuniti aspekt usporedbe ili ih čak ispuniti zajedno dok razmišljaju o različitim kvalitetama.

Činjenica protiv mišljenja

U obrazovanju provodimo puno vremena podučavajući svoje učenike kako kritički razmišljati i razumjeti ono što uče. Resursi koje koristimo u učionicama puni su činjenica. Često su među činjenicama uključena i mišljenja i važno je da učenici mogu razlikovati to dvoje. Činjenica ili mišljenje mogu se koristiti pri podučavanju bilo kojeg predmeta kako bi učenici naučili razlikovati unutar svojih resursa. Također bi bio koristan alat pri podučavanju učenika o uvjerljivim esejima. Često su puni i činjenica i mišljenja i ponekad može biti teško identificirati između njih dvoje.

Za i protiv

Danas je pred djecom i mladima toliko mnogo odluka da je važno da ih obrazujemo kako bismo ih usmjerili u donošenju ispravnih. Tablica za i protiv izvrstan je način da se pokaže proces razmišljanja koji je potreban za donošenje obrazovanog izbora. Izgled T-Chart savršen je za izradu takvog izgleda. Grafikon s dvije ćelije automatski stvara razdjelnicu. Format za i protiv odličan je za sve studente, ali može biti posebno dobar za studente koji se muče s donošenjem prikladnih i sigurnih izbora.

Napravite vlastite predloške za usporedbu i kontrast

Ovaj šablon je upravo to, šablon. Možete ga organizirati kako god odgovara vama i vašim učenicima i prilagoditi ga prema njihovoj razini i potrebama. Predložak za usporedbu i kontrast kreiran je pomoću našeg T-Chart izgleda. Saznajte više o ovom grafičkom organizatoru u našem članku T-Chart.

Za izradu vlastite T-karte slijedite ove jednostavne korake:
  1. Otvorite Storyboard Creator
  2. Kliknite na "Storyboard Layout"
  3. Odaberite izgled "T-Chart".
  4. Dodajte ili uklonite ćelije prema potrebi i kliknite U redu! kada je gotovo.

Povezane aktivnosti
Format usporedbe i kontrasta ima za svakoga ponešto, a uz Storyboard That dodavanje slika čini učenje zabavnim! Uvjereni smo da ćete ga uživati koristiti u svojoj učionici.


Kako podučavati uspoređivanje i kontrastiranje povijesnih događaja pomoću T-karta

1

ODABRATI POVIJESNE DOGAĐAJE

Odaberite dva ili više povijesnih događaja koji su prikladni za usporedbu i kontrast. Razmotrite događaje koji su značajni, imaju jasne veze i pružaju bogate mogućnosti za analizu.

2

PREDSTAVITI T-DIJAGRAM I SVRHU

Objasnite svrhu usporedbe i kontrastiranja povijesnih događaja pomoću T-karta. Predstavite strukturu T-karte i njezine stupce za organiziranje informacija. Naglasite da će T-dijagram pomoći učenicima da prepoznaju sličnosti i razlike između događaja.

3

ISTRAŽIVATI I PRIKUPLJATI INFORMACIJE

Voditi učenike u provođenju istraživanja o odabranim povijesnim događajima. Osigurajte pouzdane izvore ili usmjerite učenike na odgovarajuće izvore. Potaknite ih da prikupe ključne pojedinosti, uzroke, posljedice, važne datume i druge relevantne informacije o svakom događaju.

4

ISPUNITE T-GRAFIKON

Pokažite kako ispuniti T-dijagram pomoću prikupljenih informacija. Modelirajte proces označavanjem lijevog stupca jednim povijesnim događajem, a desnog drugog. Pomozite učenicima identificirati i zabilježiti sličnosti i razlike u svakom odgovarajućem retku T-karte.

5

ANALIZIRATI I POVEZIVATI

Voditi učenike u analizi informacija zabilježenih u T-kartici. Potaknite ih da identificiraju obrasce, veze i značajne uvide između događaja. Raspravite o implikacijama sličnosti i razlika i njihovom utjecaju na povijesne kontekste ili ishode.

6

DONOSITI ZAKLJUČKE I RAZMIŠLJATI

Voditi učenike u donošenju zaključaka na temelju svoje analize. Pomozite im sintetizirati svoja otkrića i razmisliti o značaju uspoređivanja i kontrastiranja povijesnih događaja. Potaknite učenike da artikuliraju svoje uvide, procijene utjecaj povijesnih događaja i razgovaraju o lekcijama naučenim iz usporedbe.

Često postavljana pitanja o usporedbi i kontrastu s T-kartama

Kako se T-karte mogu koristiti za promicanje vještina kritičkog mišljenja kod učenika?

T-karte mogu pomoći učenicima da razviju vještine kritičkog mišljenja potičući ih da uspoređuju i suprotstavljaju različite ideje ili koncepte. Prepoznavanjem sličnosti i razlika između dvije ili više tema, učenici mogu početi analizirati i procjenjivati značaj i implikacije tih sličnosti i razlika. Ovaj proces također može pomoći učenicima da razviju svoju sposobnost povezivanja, donošenja zaključaka i učinkovitog komuniciranja svojih ideja.

Postoje li ograničenja ili nedostaci u korištenju T-karata za aktivnosti usporedbe i kontrasta u učionici?

Dok su T-grafikoni koristan alat za aktivnosti usporedbe i kontrasta, postoje neka ograničenja i nedostaci koje treba uzeti u obzir. Na primjer, T-grafikoni možda nisu prikladni za usporedbu i suprotstavljanje složenih ili apstraktnih koncepata, budući da mogu zahtijevati detaljniju ili nijansiraniju analizu od one koja se može prikazati u formatu s dva stupca. Osim toga, T-karte možda neće biti prikladne za sve učenike, osobito one s vizualnim ili kognitivnim poteškoćama, kojima može biti potrebna dodatna podrška ili prilagodba kako bi se u potpunosti uključili u aktivnost.

Kako se T-dijagrami razlikuju od drugih grafičkih organizatora koji se mogu koristiti za poučavanje lekcija usporedbe i kontrasta?

Ostali alati koji se mogu koristiti uključuju, između ostalog, Vennove dijagrame, matrice i mape s dvostrukim mjehurićima. U usporedbi s Vennovim dijagramima, T-dijagrami su jednostavniji i lakši za korištenje, jer zahtijevaju samo dva stupca za usporedbu, dok stvaranje i popunjavanje matrica može zahtijevati više vremena od T-dijagrama. Karte s dvostrukim mjehurićima, također poznate kao mape za brainstorming ili mjehuraste karte, korisne su za usporedbu i kontrast dviju različitih perspektiva ili stajališta o određenoj temi. Oni mogu pomoći učenicima da prepoznaju sličnosti i razlike u tome kako različite skupine ili pojedinci gledaju na određeno pitanje.

Atributi Slike
  • 254/365: 09/11/2013. Fruits! • peddhapati • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Drivers License -Teen driver • State Farm • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Fireworks • bayasaa • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Gambling Addiction • schnappischnap • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Pints of Beer • Simon Cocks • Licenca Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Pogledajte sve Nastavničke Resurse
*(To će započeti s 2 tjedna besplatnog probnog razdoblja - nije potrebna kreditna kartica)
https://www.storyboardthat.com/hr/articles/e/t-chart-usporedbe
© 2023 - Clever Prototypes, LLC - Sva prava pridržana.
StoryboardThat je zaštitni znak tvrtke Clever Prototypes , LLC i registriran u Uredu za patente i zaštitne znakove SAD-a