Søg
 • Søg
 • Mine Storyboards
https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/social-historier-til-teenagere

Introduktion til sociale skitser for teenagere

Sociale historier for teenagere kan være nyttige værktøjer til at lære vigtige færdigheder og navigere i komplekse situationer. Teenageårene byder på adskillige sociale udfordringer, som kan være overvældende for mange teenagere, herunder neurotypiske gymnasieelever. Ældre elever med autisme eller ADHD kan dog finde det endnu mere forvirrende at navigere i sociale regler og forventninger, som kan virke naturlige for andre.

Sociale historier for teenagere og små elever med autisme tilbyder en værdifuld løsning ved at give strukturerede fortællinger, der hjælper med at reducere angst, øge selvværdet, udvikle mestringsstrategier og udvikle væsentlige teenageres sociale færdigheder. Disse historier tjener som effektive værktøjer til at adressere forskellige situationer og forskellige sociale scenarier for teenagere og forældre og giver vejledning om passende adfærd og reaktioner.

Hvorfor teenagere har brug for sociale historier

Teenageårene præsenterer utallige scenarier, som nogle elever finder overvældende eller forvirrende uden vejledning. Her er nogle grunde til, at de er gode til teenagere og børn i alle aldre:

 1. Forbedret social forståelse: De forklarer klare og konkrete eksempler på sociale scenarier, og hjælper barnet med at forstå de forventninger og normer, der er forbundet med forskellige interaktioner. Dette kan føre til forbedret social forståelse og bevidsthed om passende adfærd i forskellige sociale scenarier i og uden for klasseværelset.

 2. Reduceret social angst: Teenagere med autisme eller angst oplever ofte øget angst i sociale situationer. Sociale historier, herunder autisme sociale scripts, kan hjælpe med at lindre angst ved at give en struktureret og forudsigelig ramme til at forstå og navigere i scenarier.

 3. Forbedret selvtillid: Ved at sætte sig ind i forventninger og passende svar gennem en historie for teenagere, kan teenagere føle sig mere selvsikre, når de interagerer med andre socialt.

 4. Forbedrede problemløsningsevner: Ved at læse og diskutere disse historier kan teenagere udvikle problemløsningsevner og lære at overveje forskellige perspektiver og resultater. Dette kan bidrage til deres evne til at navigere i konflikter, samt deltage i effektive konfliktscenarier for teenagere, yngre børn og endda voksne.

 5. Øget empati og perspektivering: Sociale historier inkorporerer ofte karakterer med forskellige tanker, følelser og perspektiver. Ved at engagere sig i disse fortællinger og billeder kan teenagere udvikle empati og øve sig i at tage perspektiv, som er væsentlige færdigheder for at opbygge positive relationer. Dette er især vigtigt for færdigheder for teenagere med autisme.

 6. Generalisering af færdigheder: Disse historier kan hjælpe teenagere med at anvende lærte færdigheder på tværs af forskellige kontekster og omgivelser. Ved at forstå de underliggende principper og strategier, der præsenteres i historierne, kan teenagere overføre, hvad de kan forvente, og en vis rutine til virkelige situationer. Dette kan forstærkes yderligere ved at deltage i sociale færdighedsaktiviteter for teenagere med autisme.

 7. Fremme af uafhængighed: Disse historier giver teenagere en følelse af handlefrihed og selvstændighed i at navigere i forskellige scenarier. Ved at udstyre dem med de nødvendige færdigheder og strategier fremmer de uafhængighed og giver teenagere mulighed for at håndtere alle situationer med stigende selvtillid, hvilket øger det generelle helbred og velvære.

Ved at inkorporere sociale historier i teenageres liv, især dem med særlige behov, autisme eller læringsforskelle, kan vi støtte deres udvikling og hjælpe dem med at erhverve de nødvendige færdigheder for, at teenagere kan trives i forskellige sociale sammenhænge.

Almindelige sociale situationer for teenagere og hvordan man navigerer i dem

Teenagere befinder sig ofte i forskellige sociale situationer, der kan være både spændende og udfordrende. For at hjælpe dem med at navigere i disse møder effektivt, kan sociale historier være et værdifuldt skriftligt og visuelt værktøj. Her er nogle almindelige situationer for teenagere, og hvordan disse historier kan hjælpe med at håndtere dem:

Skal til jobsamtale

Jobsamtaler kræver færdigheder i indtryksstyring. En fortælling fremhæver professionel påklædning, at få øjenkontakt, at få forberedt relevante spørgsmål og en strategi for at følge ordentligt op. Dette hjælper med at reducere angsten omkring ansættelsessamtaler. Sociale historier kan nedbryde interviewprocessen i mindre, håndterbare bidder, der dækker emner som:

 • Hilser intervieweren høfligt
 • Stiller tankevækkende spørgsmål
 • Håndtering af jobtilbud med ynde
 • Håndtering af afvisning
 • Lær af interviewoplevelser for fremtidige muligheder


Spørg nogen på en date

At spørge nogen på date kan føles skræmmende for teenagere. En social historie kan give en trin-for-trin tilgang, begyndende med at vejlede dem i at opbygge tilliden til at indlede samtalen, foreslå en bestemt date-idé og svare. En eksempelhistorie kan give vejledning i at opdele den i mindre, håndterbare trin, herunder:

 • Opbygning af tillid
 • Indledning af samtalen
 • Foreslår en specifik datoidé
 • Reagerer venligt på forskellige svar


At blive tilbudt alkohol eller stoffer

Gruppepres og tilbud om stoffer er almindelige udfordringer for teenagere. Disse historier kan hjælpe med at genkende gruppepres, praktisere høflige afvisninger, når de tilbydes stoffer, og foreslå alternative aktiviteter for at opretholde sociale forbindelser. Det kan også hjælpe ved at opdele situationen i håndterbare komponenter, såsom:

 • Erkendelse af gruppepres
 • Siger "nej" med respekt
 • Tilbyde alternative aktiviteter
 • At pleje sunde venskaber


Melde sig ind i en skoleklub

At deltage i efterskoleklubber er en glimrende måde for teenagere at udvide deres sociale cirkler og udforske lederskabsmuligheder. Sociale historier kan vejlede dem i at observere et klubmøde, identificere fælles interesser og henvende sig til klubbens ledelse for at forhøre sig om at blive medlem. En historie kan illustrere, hvordan man griber denne proces an, og dækker:

 • Observere et klubmøde
 • Taler med klubbens formand
 • At blive et aktivt medlem


Chatter til en fest

Socialt samvær og fester kræver særlige færdigheder. En fortælling kan vejlede teenagere ved at opdele processen i mindre, handlingsrettede komponenter, såsom:

 • Indledning af samtaler
 • Høfligt og respektfuldt samspil
 • Yndefuld undskyldning


Arbejder på et gruppeprojekt

At samarbejde om gruppeprojekter kræver effektiv kommunikation og teamwork. Historier kan nedbryde processen i håndterbare trin, såsom:

 • Projektplanlægning og opgavedelegering
 • At lære at gå på kompromis
 • Kommuniker respektfuldt
 • Anerkend indsatsen fra deres jævnaldrende


Hils på de voksne ved en sammenkomst

Interaktion med ukendte voksne kan udvikle en teenagers selvtillid og balance. Sociale historier kan guide dem i at starte interaktioner med et smil, skabe øjenkontakt, give et høfligt håndtryk og indlede samtaler ved at stille enkle spørgsmål. En historie kan demonstrere processen, der dækker:

 • Starter med en positiv introduktion
 • Indledning af samtaler


Sådan laver du effektive sociale historier til teenagere

At skabe effektfulde historier kræver en vis planlægning og opmærksomhed på detaljer. Følg disse trin for at skabe fortællinger, der vækker genklang hos teenageelever:

 1. Identificer den sociale færdighed eller situation: Brainstorm specifikke færdigheder, din teenager ønsker at udvikle, såsom at starte samtaler, håndtere konfrontation eller håndtere stress.

 2. Indsamle relevante detaljer: Notatindstilling, involverede personer, forventet adfærd, potentielle reaktioner og ønskede resultater. Interview din teenager for at lære deres perspektiv.

 3. Adopter din teenagers synspunkt: Henvis til "jeg" og "mig" i stedet for din teenagers navn, når du skriver fra deres førstepersonsperspektiv. Dette fremmer empati.

 4. Hold sproget enkelt og ligetil: Brug korte, konkrete sætninger, teenagere nemt kan forstå. Undgå tvetydighed, sarkasme eller idiomer, der kan forvirre.

 5. Integrer interesser: Nævn yndlingsaktiviteter, bøger, film eller rollemodeller i historier, når det er muligt. Knyt færdigheder til medfødte motivationer.

 6. Tilføj illustrationer: Tag billeder relateret til historiens omgivelser og karakterer. Skitser eller find grundlæggende clipart, der viser vigtige detaljer. Visuals hjælper med at forstå.

 7. Gennemgangsstruktur: Hver historie skal have en introduktion, krop og konklusion. Guide din teenager gennem begivenhedsforløbet trin for trin.

 8. Fremhæv en positiv tone: Fokusér fortællinger på passende, succesfuld adfærd frem for hvad du skal undgå. Afslut med optimisme for at øge selveffektiviteten.

 9. Tilpas til din teenager: Tilpas historier til virkelige kontekster og mennesker i deres verden. Detaljer skal føles skræddersyede, ikke for generiske.

 10. Øv dig i at spille historier: Rollespilsscenarier med din teenager, så de kan legemliggøre karakterer og opleve interaktionsstrømme på egen hånd.

Med omhu og dedikation til disse principper kan slagkraftige historier udformes til gavn for teenagere på autismespektret. Opbyg færdigheder gennem engagerende, personligt relevante fortællinger.

Udvikling af sociale færdigheder er afgørende for teenagere, især dem med autisme eller andre indlæringsforskelle. Sociale historier er et værdifuldt værktøj til at undervise og forstærke passende adfærd og reaktioner i forskellige sociale situationer. Med fortsat støtte og vejledning kan vi fremme den sociale udvikling af autistiske teenagere og hjælpe dem med at trives i deres personlige og akademiske liv som unge voksne.

Inkorporerer de sociale historier

At starte en samtale om nogle af de ungdomsrelaterede sociale situationer kan være akavet. Historien kan fungere som selve samtalestarteren. Teenagere vil se på det, og det er næsten garanteret, at nogen vil have en kommentar eller et spørgsmål. Dette giver eleverne mulighed for i første omgang at styre samtalen. Som moderator vil det være nemt at finde ud af, hvad de måske eller måske ikke allerede ved om emnet og tage samtalen i den nødvendige retning. Denne tilgang kan også være nyttig til at bevare deres interesse for samtalen.

Ungdomsalderen kan være en svær aldersgruppe at lære sociale situationer til. Storyboarding giver mulighed for en sjov, men alderssvarende repræsentation af ungdomsscenarier. Det stadigt voksende bibliotek af scener og kategorier på Storyboard That giver også mulighed for en bredere vifte af situationer for at dække brugernes behov.Flere eksempler

Hvis du er ny til sociale historier, så læs venligst vores introduktion til sociale historier, der dækker det grundlæggende i og hvordan man laver effektive eksempler.For et nærmere kig, se venligst alle vores artikler om sociale historier:Artikel Beskrivelse Emner
Daglige livsfærdigheder Nogle individer kræver eksplicit instruktion om opgaver, som mange af os tager for givet. Lav en personlig social historie for at engagere eleven.
 • Hygiejne
 • Husarbejde
 • Madlavning
Overgange og uventede begivenheder Det ukendte er skræmmende for alle, men uventede begivenheder og overgange kan være særligt stressende for personer med ASD. Hjælp med at forberede din studerende eller din elskede til kommende ændringer med en social historie.
 • Daglige overgange
 • Store overgange
 • Uventede begivenheder
  • Hjem
  • Skole
  • Fællesskab
Sociale situationer Sociale interaktioner kan være meget stressende for mange mennesker med og uden ASD. Lav storyboards for at vise mulige situationer og resultater.
 • Hjem
 • Skole
 • Fællesskab
Unge færdigheder Når børn bliver ældre, ændres deres interesser og behov. Broche potentielt vanskelige samtaler med et storyboardeksempel.
 • Gruppepres
 • Dating
 • Jobsamtale
Sociale historier i klasseværelset Sociale historier er også nyttige til direkte undervisning i hele gruppen af sociale færdigheder og mestring. Brug et storyboard til at løse problemer med både enkeltpersoner og klassen.
 • Håndteringsfærdigheder, når de er vrede eller frustrerede
 • Sociale signaler
 • Klasseadfærd
Sociale historier for små børn Små børn kæmper ofte med nye koncepter eller store ændringer. Opret en social historie for at hjælpe med at forberede selv meget små børn på forandring eller nye færdigheder.
 • Oprettelse af en social historie
 • Eksempler på sociale historier
 • Principper for sociale historier

Sådan Indlejrer du Sociale Historier i Læseplanen

1

Identificer Relevante Sociale Færdigheder

Identificer de specifikke sociale færdigheder eller adfærd, som du ønsker at adressere i dit læseplan. Bestem de nøgleområder, hvor eleverne kan drage fordel af sociale historier, såsom kommunikation, empati, konfliktløsning eller selvregulering.

2

Design Sociale Historier

Skab sociale historier, der retter sig mod de identificerede sociale færdigheder. Udvikl fortællinger, der kan relateres til dine elever, og præsentere den ønskede adfærd på en klar og positiv måde. Brug alderssvarende sprog og medtag visuelle elementer for at øge forståelsen.

3

Bestem Passende Integrationspunkter

Identificer muligheder inden for dit læseplan, hvor de sociale historier kan integreres effektivt. Se efter naturlige forbindelser mellem de målrettede sociale færdigheder og emnet eller aktiviteterne. Overvej både eksplicitte og implicitte måder at inkorporere historierne på.

4

Introducer Sociale Historier

Introducer de sociale historier til dine elever inden for den udpegede læseplanskontekst. Giv en kort forklaring af historiens formål og relevans. Engager eleverne i at læse eller diskutere historien sammen, hvilket giver mulighed for spørgsmål og afklaringer.

5

Forstærk og øv

Styrk de sociale færdigheder, der præsenteres i de sociale historier gennem forskellige aktiviteter og øvelser. Giv eleverne muligheder for at praktisere og anvende den målrettede adfærd i virkelige situationer. Tilbyd vejledning, feedback og støtte under disse træningssessioner.

6

Reflektere og Vurdere

Facilitere refleksion og evaluering af effektiviteten af de indlejrede sociale historier. Tilskynd eleverne til at diskutere deres erfaringer, dele eventuelle udfordringer eller succeser og reflektere over deres vækst i de målrettede sociale færdigheder. Foretag justeringer af integrationen og implementeringen efter behov.

Ofte stillede spørgsmål om sociale historier for teenagere

Hvad er en social historie?

Det er en kort, enkel fortælling, der beskriver en social situation, færdighed eller koncept. Det er designet til at hjælpe enkeltpersoner med at forstå og navigere i sociale interaktioner.

Hvordan gavner sociale historier teenagere?

De kan hjælpe teenagere med sociale og kommunikationsmæssige vanskeligheder ved at give klare forklaringer og forventninger til forskellige sociale situationer. De fremmer forståelse og reducerer angst i sociale sammenhænge.

Kan sociale historier bruges til at adressere mobning eller kammeratkonflikter?

Ja, de kan skræddersyes til at løse problemer som mobning, konfliktløsning og passende måder at reagere på negativ adfærd. De giver en ramme for at forstå og reagere på sociale udfordringer.

Hvordan introducerer jeg sociale historier til en teenager?

Introducer dem på en positiv og ikke-dømmende måde. Understreg, at de er værktøjer til at hjælpe med at forstå sociale situationer bedre og forbedre kommunikationsevnerne. Det kan være nyttigt at involvere teenageren i at skabe eller tilpasse sin egen.

Se Alle Lærerressourcer
*(Dette vil starte en 2 ugers gratis prøveperiode - ingen kreditkort nødvendig)
https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/social-historier-til-teenagere
© 2024 - Clever Prototypes, LLC - Alle rettigheder forbeholdes.
StoryboardThat er et varemærke tilhørende Clever Prototypes , LLC og registreret i US Patent and Trademark Office