https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/t-chart-sammenligninger

Hvorfor sammenligne og kontrastere?

At sammenligne og kontrastere elementer giver vores elever mulighed for at øve sig i at tænke analytisk. De skal finde ud af, hvordan elementerne er ens (sammenlign), og hvordan de er forskellige (kontrast). Evnen til at tænke stemmer også overens med det grundlæggende koncept for Common Core, som sikrer, at vores elever lærer efter proces i stedet for blot at huske. Mange af os er bekendt med Venn Diagram-modellen til sammenligning og kontrast. Storyboard That tog den model og tilpassede sammenlignings- og kontrastkonceptet til at arbejde med storyboard-tilgangen ved hjælp af et T-diagram.

Kontrasterende forskelle

I et tre-kolonne format af en T-Chart grafisk arrangør er de to elementer i den første og sidste celle. I disse celler er kun ét af punkterne beskrevet ad gangen. For eksempel, hvis æbler og appelsiner kontrasteres, vil æblet have én celle, og appelsinen vil også have én celle. Inden for hver af deres respektive celler vil kun detaljer, der er relevante for den pågældende frugt, blive registreret der.

Sammenligning af ligheder

Efter at de unikke kvaliteter ved både æbler og appelsiner er blevet beskrevet, beskriver brugeren de egenskaber eller egenskaber, som varerne har til fælles. Ved at sammenligne kan eleverne skabe forbindelser til to objekter, personer eller ideer, som de måske ikke har overvejet før.

Selvom beskrivelsen ovenfor forklarer færdiggørelsen af varernes unikke funktioner først, er det ikke et krav. Mange elever kan finde det nemmere at færdiggøre sammenligningsaspektet først eller endda at fuldføre dem sammen, når de tænker på forskellige kvaliteter.

Fakta vs. Opinion

På uddannelsesområdet bruger vi meget tid på at lære vores elever at tænke kritisk og forstå, hvad de lærer. De ressourcer, vi bruger i klasseværelserne, er fulde af fakta. Ofte er der også meninger med blandt fakta, og det er vigtigt, at eleverne kan skelne mellem de to. Fakta eller Opinion kan bruges, når de underviser i ethvert emne for at hjælpe eleverne med at lære at skelne inden for deres ressourcer. Det ville også være et nyttigt værktøj, når de lærer eleverne om overbevisende essays. De er ofte fulde af både fakta og meninger, og det kan nogle gange være svært at identificere mellem de to.

Fordele og ulemper

Der er så mange beslutninger, som børn og unge står over for i dag, at det er vigtigt, at vi uddanner dem til at hjælpe dem med at træffe de rigtige. Et diagram for fordele og ulemper er en fantastisk måde at demonstrere den tankeproces, der skal indgå i at træffe et kvalificeret valg. T-Chart-layoutet er perfekt til at skabe et sådant layout. Et diagram med to celler opretter automatisk skellet. Et fordele og ulemper-format er fantastisk for alle elever, men kan især være godt for elever, der kæmper med at træffe passende og sikre valg.

Lav dine egne sammenlignings- og kontrastskabeloner

Denne skabelon er netop det, en skabelon. Du er fri til at organisere det alligevel, der fungerer for dig og dine elever, og tilpasse det ud fra deres niveau og behov. Sammenlignings- og kontrastskabelonen er oprettet ved hjælp af vores T-Chart Layout. Lær mere om denne grafiske arrangør i vores T-Chart- artikel.

For at oprette dit eget T-diagram skal du følge disse enkle trin:
  1. Åbn Storyboard Creator
  2. Klik på "Storyboard Layout"
  3. Vælg "T-Chart" layout
  4. Tilføj eller fjern celler efter behov, og klik på Okay! når du er færdig.

Sammenlignings- og kontrastformatet har lidt for enhver smag, og med Storyboard That gør tilføjelsen af billeder det sjovt at lære! Vi er sikre på, at du vil nyde at bruge den i dit klasseværelse.


Billede Tilskrivelser

Planlæg en gratis guidet session med os for at blive et Storyboard That pro!

*(Dette vil starte en 2 ugers gratis prøveperiode - ingen kreditkort nødvendig)
https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/t-chart-sammenligninger
© 2022 - Clever Prototypes, LLC - Alle rettigheder forbeholdes.