https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/t-chart-sammenligninger

Hvorfor sammenligne og kontrastere?

At sammenligne og kontrastere elementer giver vores elever mulighed for at øve sig i at tænke analytisk. De skal finde ud af, hvordan elementerne er ens (sammenlign), og hvordan de er forskellige (kontrast). Evnen til at tænke stemmer også overens med det grundlæggende koncept for Common Core, som sikrer, at vores elever lærer efter proces i stedet for blot at huske. Mange af os er bekendt med Venn Diagram-modellen til sammenligning og kontrast. Storyboard That tog den model og tilpassede sammenlignings- og kontrastkonceptet til at arbejde med storyboard-tilgangen ved hjælp af et T-diagram.

Kontrasterende forskelle

I et tre-kolonne format af en T-Chart grafisk arrangør er de to elementer i den første og sidste celle. I disse celler er kun ét af punkterne beskrevet ad gangen. For eksempel, hvis æbler og appelsiner kontrasteres, vil æblet have én celle, og appelsinen vil også have én celle. Inden for hver af deres respektive celler vil kun detaljer, der er relevante for den pågældende frugt, blive registreret der.

Sammenligning af ligheder

Efter at de unikke kvaliteter ved både æbler og appelsiner er blevet beskrevet, beskriver brugeren de egenskaber eller egenskaber, som varerne har til fælles. Ved at sammenligne kan eleverne skabe forbindelser til to objekter, personer eller ideer, som de måske ikke har overvejet før.

Selvom beskrivelsen ovenfor forklarer færdiggørelsen af varernes unikke funktioner først, er det ikke et krav. Mange elever kan finde det nemmere at færdiggøre sammenligningsaspektet først eller endda at fuldføre dem sammen, når de tænker på forskellige kvaliteter.

Fakta vs. Opinion

På uddannelsesområdet bruger vi meget tid på at lære vores elever at tænke kritisk og forstå, hvad de lærer. De ressourcer, vi bruger i klasseværelserne, er fulde af fakta. Ofte er der også meninger med blandt fakta, og det er vigtigt, at eleverne kan skelne mellem de to. Fakta eller Opinion kan bruges, når de underviser i ethvert emne for at hjælpe eleverne med at lære at skelne inden for deres ressourcer. Det ville også være et nyttigt værktøj, når de lærer eleverne om overbevisende essays. De er ofte fulde af både fakta og meninger, og det kan nogle gange være svært at identificere mellem de to.

Fordele og ulemper

Der er så mange beslutninger, som børn og unge står over for i dag, at det er vigtigt, at vi uddanner dem til at hjælpe dem med at træffe de rigtige. Et diagram for fordele og ulemper er en fantastisk måde at demonstrere den tankeproces, der skal indgå i at træffe et kvalificeret valg. T-Chart-layoutet er perfekt til at skabe et sådant layout. Et diagram med to celler opretter automatisk skellet. Et fordele og ulemper-format er fantastisk for alle elever, men kan især være godt for elever, der kæmper med at træffe passende og sikre valg.

Lav dine egne sammenlignings- og kontrastskabeloner

Denne skabelon er netop det, en skabelon. Du er fri til at organisere det alligevel, der fungerer for dig og dine elever, og tilpasse det ud fra deres niveau og behov. Sammenlignings- og kontrastskabelonen er oprettet ved hjælp af vores T-Chart Layout. Lær mere om denne grafiske arrangør i vores T-Chart- artikel.

For at oprette dit eget T-diagram skal du følge disse enkle trin:
  1. Åbn Storyboard Creator
  2. Klik på "Storyboard Layout"
  3. Vælg "T-Chart" layout
  4. Tilføj eller fjern celler efter behov, og klik på Okay! når du er færdig.

Sammenlignings- og kontrastformatet har lidt for enhver smag, og med Storyboard That gør tilføjelsen af billeder det sjovt at lære! Vi er sikre på, at du vil nyde at bruge den i dit klasseværelse.


Hvordan man lærer at sammenligne og kontrastere historiske begivenheder ved hjælp af T-Charts

1 UDVALGTE HISTORISKE BEGIVENHEDER

Vælg to eller flere historiske begivenheder, der er egnede til sammenligning og kontrast. Overvej begivenheder, der er væsentlige, har klare sammenhænge og giver rige muligheder for analyser.

2 INTRODUCERE T-DIAGRAMMET OG FORMÅLET

Forklar formålet med at sammenligne og kontrastere historiske begivenheder ved hjælp af T-diagrammer. Introducer T-diagramstrukturen og dens kolonner til organisering af information. Understreg, at T-diagrammet vil hjælpe eleverne med at identificere ligheder og forskelle mellem begivenhederne.

3 UNDERSØGE OG INDSAMLE INFORMATION

Vejlede eleverne i at udføre research på de udvalgte historiske begivenheder. Giv pålidelige ressourcer eller led eleverne til passende kilder. Tilskynd dem til at indsamle nøgledetaljer, årsager, virkninger, vigtige datoer og andre relevante oplysninger om hver begivenhed.

4 UDFYLD T-DIAGRAMMET

Demonstrer, hvordan du udfylder T-diagrammet ved hjælp af den indsamlede information. Modellér processen ved at mærke den venstre kolonne med en historisk begivenhed og den højre kolonne med den anden. Hjælp eleverne med at identificere og registrere ligheder og forskelle i hver tilsvarende række i T-diagrammet.

5 ANALYSERE OG TEGNE SAMMENHÆNGE

Vejlede eleverne i at analysere de oplysninger, der er registreret i T-diagrammet. Tilskynd dem til at identificere mønstre, forbindelser og væsentlige indsigter mellem begivenhederne. Diskuter implikationerne af ligheder og forskelle og deres indvirkning på historiske sammenhænge eller resultater.

6 DRAGE KONKLUSIONER OG REFLEKTERE

Vejlede eleverne i at drage konklusioner baseret på deres analyse. Hjælp dem med at syntetisere deres resultater og reflektere over betydningen af at sammenligne og kontrastere historiske begivenheder. Tilskynd eleverne til at formulere deres indsigt, evaluere de historiske begivenheders indvirkning og diskutere erfaringer fra sammenligningen.

Ofte stillede spørgsmål om sammenligning og kontrast med T-Charts

Hvordan kan T-diagrammer bruges til at fremme kritisk tænkning hos elever?

T-diagrammer kan hjælpe eleverne med at udvikle kritisk tænkning ved at opmuntre dem til at sammenligne og kontrastere forskellige ideer eller koncepter. Ved at identificere ligheder og forskelle mellem to eller flere emner kan eleverne begynde at analysere og evaluere betydningen og implikationerne af disse ligheder og forskelle. Denne proces kan også hjælpe eleverne med at udvikle deres evne til at skabe forbindelser, drage konklusioner og kommunikere deres ideer effektivt.

Er der nogen begrænsninger eller ulemper ved at bruge T-diagrammer til at sammenligne og kontrastere aktiviteter i klasseværelset?

Mens T-diagrammer er et nyttigt værktøj til at sammenligne og kontrastere aktiviteter, er der nogle begrænsninger og ulemper at overveje. For eksempel er T-diagrammer muligvis ikke egnede til at sammenligne og kontrastere komplekse eller abstrakte begreber, da de kan kræve mere detaljeret eller nuanceret analyse, end der kan fanges i et to-spaltet format. Derudover er T-diagrammer muligvis ikke egnede til alle elever, især dem med visuelle eller kognitive handicap, som kan have behov for yderligere støtte eller tilpasninger for fuldt ud at engagere sig i aktiviteten.

Hvordan adskiller T-diagrammer sig fra andre grafiske arrangører, der kan bruges til undervisning i sammenlignings- og kontrastlektioner?

Andre værktøjer, der kan bruges, omfatter blandt andet Venn-diagrammer, matricer og dobbeltboblekort. Sammenlignet med Venn-diagrammer er T-diagrammer enklere og nemmere at bruge, da de kun kræver to kolonner til sammenligning, mens matricer kan være mere tidskrævende at oprette og udfylde end T-diagrammer. Dobbeltboblekort, også kendt som brainstorming-kort eller boblediagrammer, er nyttige til at sammenligne og kontrastere to forskellige perspektiver eller synspunkter på et givet emne. De kan hjælpe eleverne med at identificere ligheder og forskelle i, hvordan forskellige grupper eller individer ser på et bestemt problem.

Billede Tilskrivelser
Se Alle Lærerressourcer
*(Dette vil starte en 2 ugers gratis prøveperiode - ingen kreditkort nødvendig)
https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/t-chart-sammenligninger
© 2023 - Clever Prototypes, LLC - Alle rettigheder forbeholdes.
StoryboardThat er et varemærke tilhørende Clever Prototypes , LLC og registreret i US Patent and Trademark Office