https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/t-chart-sammenligninger

Sammenlign og kontrast

Sammenligning og kontrasterende poster gør det muligt for vores elever at øve sig analytisk. De skal finde ud af, hvordan emnerne er de samme (sammenligne) og hvordan de er forskellige (kontrast). Evnen til at tænke er også i overensstemmelse med det grundlæggende koncept for fælles kerne, som sikrer, at vores elever lærer ved proces snarere end bare at huske. Mange af os er bekendt med Venn Diagram-modellen til sammenligning og kontrast. Storyboard That tog denne model og tilpassede sammenlignings- og kontrastkonceptet til at arbejde med storyboard-tilgangen ved hjælp af en T-Chart (T-diagram).

Kontrasterende forskelle

I et tre-kolonne format af en T-Chart grafisk arrangør er de to elementer i de første og sidste celler. I disse celler beskrives kun et af elementerne ad gangen. For eksempel, hvis der er kontrasterende æbler og appelsiner, har æblet en celle, og orange vil også have en celle. Inden for hver af deres respektive celler registreres kun detaljer, der er relevante for den pågældende frugt.

Sammenligning af ligheder

Efter at de unikke kvaliteter af både æbler og appelsiner er blevet beskrevet beskriver brugeren de kvaliteter eller attributter, som genstandene har til fælles. Sammenligning lader eleverne foretage forbindelser til to objekter, personer eller ideer, som de måske ikke har overvejet før.

Selv om beskrivelsen ovenfor forklarer at færdiggøre de unikke træk ved varerne først, er det ikke et krav. Mange elever kan finde det lettere at færdiggøre sammenligningsaspektet først eller endda for at fuldføre dem sammen, da de tænker på forskellige kvaliteter.

Fakta vs udtalelse

I uddannelsen bruger vi meget tid på at lære vores elever at tænke kritisk og forstå, hvad de lærer. De ressourcer, vi bruger i klasseværelserne, er fulde af fakta. Ofte er der også meninger indeholdt i fakta og det er vigtigt, at eleverne skelner mellem de to. Fakta eller meninger kan bruges, når man underviser i et emne for at hjælpe eleverne med at lære at skelne inden for deres ressourcer. Det ville også være et nyttigt redskab, når man lærer eleverne om overtalende essays. De er ofte fulde af både fakta og mening, og det kan nogle gange være svært at identificere mellem de to.

Fordele og ulemper

Der er så mange beslutninger, der står overfor børn og unge i dag, at det er vigtigt, at vi uddanner dem for at hjælpe dem med at lave de rigtige. En fordele og ulemper chart er en fantastisk måde at demonstrere den tankeproces, der går ud på at gøre et uddannet valg. T-Chart-layoutet er perfekt til at oprette et sådant layout. Et to-celle diagram skaber automatisk opdelingen. Et fordele og ulemper format er godt for alle elever, men kan være særligt godt for studerende, der kæmper med at træffe passende og sikre valg.

Lav din egen

Denne skabelon er bare det, en skabelon. Du er fri til at organisere det alligevel, der virker for dig og dine elever. Sammenlignings- og kontrastskabelonen er oprettet ved hjælp af vores T-Chart Layout. Få mere at vide om denne grafiske arrangør i vores T-Chart- artikel.

For at oprette din egen T-Chart følg disse enkle trin:
  1. Open Storyboard Creator
  2. Klik på "Storyboard Layout"
  3. Vælg "T-Chart"
  4. Standard er 3 celler, perfekt til sammenligning og kontrast!

Sammenlignings- og kontrastformatet har lidt noget for alle. Vi er overbeviste om, at du vil nyde at bruge det i dit klasseværelse.


Billede Tilskrivelser
Find denne Common Core justeret ressource og mere som det i vores Elementary School Kategori og andre Special Education Artikler!
*(Dette vil starte en 2 ugers gratis prøveperiode - ingen kreditkort nødvendig)
https://www.storyboardthat.com/da/articles/e/t-chart-sammenligninger
© 2021 - Clever Prototypes, LLC - Alle rettigheder forbeholdes.