Hae
 • Hae
 • Omat Kuvataulut
https://www.storyboardthat.com/fi/articles/e/sosiaalisen-tarinoita-for-teens

Johdatus sosiaalisiin luonnoksiin teini-ikäisille

Teini-ikäisten sosiaaliset tarinat voivat olla hyödyllisiä työkaluja tärkeiden taitojen oppimiseen ja monimutkaisten tilanteiden navigoimiseen. Teini-iässä on lukuisia sosiaalisia haasteita, jotka voivat olla ylivoimaisia ​​monille teini-ikäisille, myös neurotyyppisille lukiolaisille. Vanhemmat autistiset tai ADHD-opiskelijat voivat kuitenkin kokea vielä hämmentävämmältä navigoida sosiaalisissa säännöissä ja odotuksissa, jotka saattavat tuntua luonnollisilta muiden silmissä.

Sosiaaliset tarinat teini-ikäisille ja autismin pienille oppijoille tarjoavat arvokkaan ratkaisun tarjoamalla jäsenneltyjä kertomuksia, jotka auttavat vähentämään ahdistusta, lisäämään itsetuntoa, kehittämään selviytymisstrategioita ja kehittämään teini-ikäisten sosiaalisia taitoja. Nämä tarinat toimivat tehokkaina työkaluina teini-ikäisten ja vanhempien erilaisiin tilanteisiin ja erilaisiin sosiaalisiin skenaarioihin ja opastavat asianmukaista käyttäytymistä ja reagointia.

Miksi teinit tarvitsevat sosiaalisia tarinoita

Teini-iässä on lukemattomia skenaarioita, jotka jotkut oppijat pitävät ylivoimaisesti tai hämmentäviä ilman ohjausta. Tässä on joitain syitä, miksi ne sopivat hyvin teini-ikäisille ja kaikenikäisille lapsille:

 1. Parempi sosiaalinen ymmärrys: He selittävät selkeitä ja konkreettisia esimerkkejä sosiaalisista skenaarioista, mikä auttaa lasta ymmärtämään erilaisiin vuorovaikutukseen liittyviä odotuksia ja normeja. Tämä voi parantaa sosiaalista ymmärrystä ja tietoisuutta sopivista käyttäytymismalleista erilaisissa sosiaalisissa skenaarioissa luokkahuoneessa ja sen ulkopuolella.

 2. Vähentynyt sosiaalinen ahdistus: Autismista tai ahdistuneisuudesta kärsivät teini-ikäiset kokevat usein lisääntynyttä ahdistusta sosiaalisissa tilanteissa. Sosiaaliset tarinat, mukaan lukien autismin sosiaaliset käsikirjoitukset, voivat auttaa lievittämään ahdistusta tarjoamalla jäsennellyt ja ennustettavat puitteet skenaarioiden ymmärtämiselle ja liikkumiselle.

 3. Lisääntynyt itseluottamus: Kun nuoret tutustuvat odotuksiin ja asianmukaisiin reaktioihin teini-ikäisille suunnatun tarinan kautta, he voivat tuntea olonsa itsevarmemmaksi tekemisissä muiden kanssa sosiaalisesti.

 4. Paremmat ongelmanratkaisutaidot: Näitä tarinoita lukemalla ja keskustelemalla teini-ikäiset voivat kehittää ongelmanratkaisutaitoja ja oppia pohtimaan erilaisia ​​näkökulmia ja tuloksia. Tämä voi edistää heidän kykyään selviytyä konflikteista ja osallistua tehokkaisiin konfliktiskenaarioihin teini-ikäisille, nuoremmille lapsille ja jopa aikuisille.

 5. Lisääntynyt empatia ja näkökulman ottaminen: Sosiaaliset tarinat sisältävät usein hahmoja, joilla on erilaisia ​​ajatuksia, tunteita ja näkökulmia. Näihin tarinoihin ja kuviin osallistumalla teini-ikäiset voivat kehittää empatiaa ja harjoitella perspektiivin ottamista, jotka ovat olennaisia ​​taitoja positiivisten ihmissuhteiden rakentamisessa. Tämä on erityisen tärkeää autististen teini-ikäisten taitojen kannalta.

 6. Taitojen yleistäminen: Nämä tarinat voivat auttaa teini-ikäisiä soveltamaan oppimiaan taitoja eri yhteyksissä ja olosuhteissa. Ymmärtämällä tarinoiden taustalla olevat periaatteet ja strategiat teini-ikäiset voivat siirtää odotuksensa ja tietyn rutiinin tosielämän tilanteisiin. Tätä voidaan vahvistaa entisestään osallistumalla autististen teini-ikäisten sosiaalisten taitojen kehittämiseen.

 7. Itsenäisyyden edistäminen: Nämä tarinat antavat teini-ikäisille tahdonvapauden ja itsenäisyyden tunteen eri skenaarioissa. Varustamalla heille tarvittavat taidot ja strategiat, he edistävät itsenäisyyttä ja antavat teini-ikäisille mahdollisuuden käsitellä kaikkia tilanteita lisää varmuutta, mikä lisää yleistä terveyttä ja hyvinvointia.

Sisällyttämällä sosiaalisia tarinoita teini-ikäisten elämään, erityisesti niiden, joilla on erityistarpeita, autistisia tai oppimiseroja, voimme tukea heidän kehitystään ja auttaa heitä hankkimaan tarvittavat taidot, jotta teini-ikäiset voivat menestyä erilaisissa sosiaalisissa ympäristöissä.

Teini-ikäisten yleiset sosiaaliset tilanteet ja niissä liikkuminen

Teini-ikäiset joutuvat usein erilaisiin sosiaalisiin tilanteisiin, jotka voivat olla sekä jännittäviä että haastavia. Sosiaaliset tarinat voivat olla arvokas kirjoitettu ja visuaalinen työkalu, joka auttaa heitä navigoimaan näissä kohtaamisissa tehokkaasti. Tässä on joitain yleisiä tilanteita teini-ikäisille ja kuinka nämä tarinat voivat auttaa niiden hallitsemisessa:

Menee työhaastatteluun

Työhaastattelut vaativat vaikutelmanhallintataitoja. Kertomuksessa korostetaan ammattiasua, katsekontaktia, oleellisten kysymysten valmistelua ja strategiaa asianmukaista seurantaa varten. Tämä auttaa vähentämään ahdistusta työsuhdekeskusteluissa. Sosiaaliset tarinat voivat jakaa haastatteluprosessin pienempiin, hallittavissa oleviin osiin, jotka kattavat esimerkiksi:

 • Tervehdi haastattelijaa kohteliaasti
 • Pohdiskeleva kysymys
 • Käsittelee työtarjoukset ystävällisesti
 • Selviytyminen hylkäämisestä
 • Haastattelukokemuksista oppiminen tulevaisuuden mahdollisuuksia varten


Pyydä joku treffeille

Jonkun pyytäminen treffeille voi tuntua teini-ikäisille pelottavalta. Sosiaalinen tarina voi tarjota vaiheittaisen lähestymistavan, joka alkaa ohjaamalla heitä rakentamaan luottamusta keskustelun aloittamiseen, ehdottamalla tiettyä päivämääräideaa ja vastaamalla. Esimerkkitarina voi antaa ohjeita sen jakamisesta pienempiin, hallittavissa oleviin vaiheisiin, mukaan lukien:

 • Luottamuksen rakentaminen
 • Keskustelun aloittaminen
 • Tietyn päivämäärän ehdottaminen
 • Vastaa ystävällisesti erilaisiin vastauksiin


Tarjotaan alkoholia tai huumeita

Vertaispaine ja aineiden tarjoukset ovat teini-ikäisten yleisiä haasteita. Nämä tarinat voivat auttaa tunnistamaan vertaispaineen, harjoittamaan kohteliasta kieltäytymistä, kun heille tarjotaan aineita, ja ehdottaa vaihtoehtoisia toimintoja sosiaalisten yhteyksien ylläpitämiseksi. Se voi myös auttaa jakamalla tilanteen hallittaviin osiin, kuten:

 • Vertaispaineen tunnistaminen
 • Sano "ei" kunnioittavasti
 • Tarjoaa vaihtoehtoisia aktiviteetteja
 • Terveiden ystävyyssuhteiden vaaliminen


Kouluklubiin liittyminen

Iltapäiväkerhoihin liittyminen on nuorille erinomainen tapa laajentaa sosiaalisia piirejä ja tutkia johtamismahdollisuuksia. Sosiaaliset tarinat voivat ohjata heitä seuraamaan klubin kokousta, tunnistamaan yhteisiä kiinnostuksen kohteita ja kääntymään klubin johdon puoleen ja tiedustelemaan liittymistä. Tarina voi havainnollistaa, kuinka tätä prosessia lähestytään, ja se kattaa:

 • Seuran seuran kokousta
 • Keskustelua seuran presidentin kanssa
 • Aktiiviseksi jäseneksi liittyminen


Juhlissa jutteleminen

Sosiaaliset kokoontumiset ja juhlat vaativat erityistaitoja. Kerronta voi ohjata teini-ikäisiä jakamalla prosessin pienempiin, toimiviin osiin, kuten:

 • Keskustelujen aloittaminen
 • Kohtelias ja kunnioittava vuorovaikutus
 • Suloinen anteeksipyyntö


Työskentely ryhmäprojektin parissa

Ryhmäprojektien tekeminen edellyttää tehokasta viestintää ja ryhmätyötä. Tarinat voivat jakaa prosessin hallittaviin vaiheisiin, kuten:

 • Projektisuunnittelu ja tehtävien delegointi
 • Oppia tekemään kompromisseja
 • Kommunikoi kunnioittavasti
 • Anna tunnustusta heidän vertaistensa ponnisteluille


Aikuisten tervehtiminen kokouksessa

Vuorovaikutus tuntemattomien aikuisten kanssa voi kehittää teini-ikäisen itseluottamusta ja tasapainoa. Sosiaaliset tarinat voivat ohjata heitä aloittamaan vuorovaikutuksen hymyillen, luomaan katsekontaktia, tarjoamaan kohteliasta kädenpuristusta ja aloittamaan keskusteluja esittämällä yksinkertaisia ​​kysymyksiä. Tarina voi havainnollistaa prosessia, ja se kattaa:

 • Aloitetaan positiivisella esittelyllä
 • Keskustelujen aloittaminen


Kuinka luoda tehokkaita sosiaalisia tarinoita teini-ikäisille

Vaikuttavien tarinoiden luominen vaatii suunnittelua ja huomiota yksityiskohtiin. Seuraa näitä ohjeita luodaksesi tarinoita, jotka resonoivat teini-oppilaiden kanssa:

 1. Tunnista sosiaalinen taito tai tilanne: Mieti erityisiä taitoja, joita teini-ikäinen haluaa kehittää, kuten keskustelun aloittaminen, vastakkainasettelu tai stressin hallinta.

 2. Kerää asiaankuuluvat tiedot: Huomautusasetus, mukana olevat henkilöt, odotettu käyttäytyminen, mahdolliset vastaukset ja toivotut tulokset. Haastattele teiniä oppiaksesi hänen näkökulmastaan.

 3. Omaksu teini-ikäisen näkökulma: viittaa "minä" ja "minä" teini-ikäisen nimen sijaan, kun kirjoitat hänen ensimmäisen persoonan näkökulmasta. Tämä edistää empatiaa.

 4. Pidä kieli yksinkertaisena ja suoraviivaisena: Käytä lyhyitä, konkreettisia lauseita, joita teini-ikäiset voivat helposti ymmärtää. Vältä epäselvyyttä, sarkasmia tai idioomeja, jotka voivat hämmentää.

 5. Integroi kiinnostuksen kohteet: Mainitse suosikkiaktiviteetit, kirjat, elokuvat tai roolimallit tarinoissa aina kun mahdollista. Yhdistä taidot synnynnäisiin motivaatioihin.

 6. Lisää kuvia: Ota kuvia, jotka liittyvät tarinan asetuksiin ja hahmoihin. Piirrä tai etsi perusleikekuvat tärkeimmistä yksityiskohdista. Visuaaliset materiaalit auttavat ymmärtämään.

 7. Arvostelurakenne: Jokaisessa tarinassa tulee olla johdanto, runko ja johtopäätös. Ohjaa teiniäsi vaiheittain tapahtumasarjan läpi.

 8. Korosta positiivista sävyä: Keskitä kertomukset asianmukaisiin, onnistuneisiin käyttäytymismalleihin sen sijaan, että vältetään. Lopeta optimismi itsetehokkuuden lisäämiseksi.

 9. Mukauta teini-ikäisille: Mukauta tarinoita tosielämän konteksteihin ja ihmisiin heidän maailmassaan. Yksityiskohtien tulee tuntua räätälöityiltä, ​​ei liian yleisiltä.

 10. Harjoittele näytteillepanotarinoita: Roolipeliskenaarioita teini-ikäisen kanssa, jotta he voivat ilmetä hahmoja ja kokea vuorovaikutusvirtoja omakohtaisesti.

Näille periaatteille huolella ja omistautumalla voidaan luoda vaikuttavia tarinoita autismikirjon teini-ikäisten hyödyksi. Kehitä taitojasi mukaansatempaavien, henkilökohtaisesti relevanttien kertomusten avulla.

Sosiaalisten taitojen kehittäminen on tärkeää teini-ikäisille, erityisesti niille, joilla on autistisia tai muita oppimiseroja. Sosiaaliset tarinat tarjoavat arvokkaan työkalun opettaa ja vahvistaa asianmukaista käyttäytymistä ja reaktioita erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa. Jatkuvalla tuella ja ohjauksella voimme edistää autististen teini-ikäisten sosiaalista kehitystä ja auttaa heitä menestymään henkilökohtaisessa ja akateemisessa elämässään nuorina aikuisina.

Yhteiskunnallisten tarinoiden sisällyttäminen

Keskustelun aloittaminen joistakin nuoriin liittyvistä sosiaalisista tilanteista voi olla hankalaa. Tarina voi toimia itse keskustelun käynnistäjänä. Teini-ikäiset katsovat sitä, ja on melkein varmaa, että jollain on kommentti tai kysymys. Näin opiskelijat voivat aluksi ohjata keskustelua. Moderaattorina on helppo selvittää, mitä hän saattaa jo tietää tai ei tiedä aiheesta, ja viedä keskustelua tarvittavaan suuntaan. Tämä lähestymistapa voi myös auttaa säilyttämään heidän kiinnostuksensa keskusteluun.

Nuoruus voi olla vaikea ikäryhmä opettaa sosiaalisia tilanteita. Kuvakäsikirjoitus mahdollistaa hauskan, mutta ikään sopivan esityksen nuorten skenaarioista. Storyboard That jatkuvasti kasvava kohtausten ja kategorioiden kirjasto mahdollistaa myös laajemman valikoiman tilanteita käyttäjien tarpeiden kattamiseksi.Lisää esimerkkejä

Jos olet uusi sosiaalisten tarinoiden parissa, lue sosiaalisten tarinoiden esittelymme , joka kattaa perusteet ja kuinka tehdä tehokkaita esimerkkejä.Katso tarkemmat tiedot kaikista sosiaalisen tarinan artikkeleistamme:Artikla Kuvaus Aiheet
Päivittäiset taidot Jotkut ihmiset vaativat nimenomaista opetusta tehtävistä, joita monet meistä pitävät itsestäänselvyytenä. Tee henkilökohtainen sosiaalinen tarina sitouttamaan oppija.
 • Hygienia
 • Kotityö
 • Ruoanvalmistus
Siirtymät ja odottamattomat tapahtumat Tuntematon on pelottavaa kaikille, mutta odottamattomat tapahtumat ja siirtymät voivat olla erityisen stressaavia ASD-potilaille. Auta valmistautumaan opiskelijaasi tai rakkaasi tuleviin muutoksiin sosiaalisen tarinan avulla.
 • Päivittäiset siirtymät
 • Suuret siirtymät
 • Odottamattomat tapahtumat
  • Koti
  • Koulu
  • Yhteisö
Sosiaaliset tilanteet Sosiaalinen vuorovaikutus voi olla hyvin stressaavaa monille ihmisille, sekä ASD: llä että ilman sitä. Tee kuvakäsikirjoituksia näyttämään mahdollisia tilanteita ja tuloksia.
 • Koti
 • Koulu
 • Yhteisö
Murrosikäiset taidot Kun lapset vanhenevat, heidän kiinnostuksen kohteet ja tarpeet muuttuvat. Rintakoru mahdollisesti vaikeat keskustelut kuvakäsikirjoitusesimerkillä.
 • Ryhmäpaine
 • Treffit
 • Työhaastattelu
Sosiaaliset tarinat luokkahuoneessa Sosiaaliset tarinat ovat hyödyllisiä myös koko ryhmän sosiaalisten ja selviytymistaitojen suorassa opetuksessa. Käytä kuvakäsikirjoitusta ongelmien ratkaisemiseen sekä yksilöiden että luokan kanssa.
 • Taitojen selviäminen vihaisena tai turhautuneena
 • Sosiaaliset vihjeet
 • Koko luokan käyttäytyminen
Sosiaaliset tarinat pienille lapsille Pienet lapset kamppailevat usein uusien käsitteiden tai suurten muutosten kanssa. Luo sosiaalinen tarina, joka auttaa jopa hyvin pieniä lapsia valmistautumaan muutoksiin tai uusiin taitoihin.
 • Sosiaalisen tarinan luominen
 • Esimerkkejä sosiaalisista tarinoista
 • Sosiaalisen tarinan periaatteet

Kuinka Upottaa Sosiaalisia Tarinoita Opetussuunnitelmaan

1

Tunnista Asiaankuuluvat Sosiaaliset Taidot

Tunnista tietyt sosiaaliset taidot tai käytöstavat, joita haluat käsitellä opetussuunnitelmassasi. Määritä avainalueet, joilla opiskelijat voivat hyötyä sosiaalisista tarinoista, kuten kommunikaatiosta, empatiasta, konfliktien ratkaisusta tai itsesääntelystä.

2

Suunnittele Sosiaalisia Tarinoita

Luo sosiaalisia tarinoita, jotka kohdistuvat tunnistettuihin sosiaalisiin taitoihin. Kehitä opiskelijoillesi suhteellisia kertomuksia ja esitä halutut käyttäytymiset selkeästi ja positiivisesti. Käytä ikään sopivaa kieltä ja lisää visuaalisia elementtejä ymmärtämisen parantamiseksi.

3

Määritä Sopivat Integraatiopisteet

Tunnista opetussuunnitelmassasi mahdollisuudet, joissa sosiaaliset tarinat voidaan integroida tehokkaasti. Etsi luonnollisia yhteyksiä kohdennettujen sosiaalisten taitojen ja aiheen tai toimintojen välillä. Harkitse sekä eksplisiittisiä että implisiittisiä tapoja sisällyttää tarinoita.

4

Esittele Sosiaaliset Tarinat

Esittele oppilaille sosiaalisia tarinoita määritellyn opetussuunnitelman puitteissa. Anna lyhyt selitys tarinan tarkoituksesta ja merkityksestä. Sitouta oppilaat lukemaan tai keskustelemaan tarinasta yhdessä, jotta he voivat esittää kysymyksiä ja selvennyksiä.

5

Vahvista ja Harjoittele

Vahvista sosiaalisissa tarinoissa esiteltyjä sosiaalisia taitoja erilaisten toimintojen ja harjoitusten avulla. Tarjoa opiskelijoille mahdollisuuksia harjoitella ja soveltaa kohdennettuja käyttäytymismalleja tosielämän tilanteissa. Tarjoa ohjausta, palautetta ja tukea näiden harjoitusten aikana.

6

Pohdi ja Arvioi

Helpottaa upotettujen sosiaalisten tarinoiden pohdintaa ja tehokkuuden arviointia. Kannusta oppilaita keskustelemaan kokemuksistaan, jakamaan haasteita tai onnistumisia ja pohtimaan kasvuaan kohdennetuissa sosiaalisissa taidoissaan. Tee tarvittavat muutokset integraatioon ja toteutukseen.

Usein kysyttyjä kysymyksiä sosiaalisista tarinoista teinille

Mikä on sosiaalinen tarina?

Se on lyhyt, yksinkertainen kertomus, joka kuvaa sosiaalista tilannetta, taitoa tai käsitettä. Se on suunniteltu auttamaan yksilöitä ymmärtämään ja navigoimaan sosiaalista vuorovaikutusta.

Miten sosiaaliset tarinat hyödyttävät teiniä?

He voivat auttaa teini-ikäisiä sosiaalisista ja kommunikaatiovaikeuksista tarjoamalla selkeitä selityksiä ja odotuksia erilaisiin sosiaalisiin tilanteisiin. Ne edistävät ymmärrystä ja vähentävät ahdistusta sosiaalisissa ympäristöissä.

Voidaanko sosiaalisia tarinoita käyttää kiusaamiseen tai vertaiskonflikteihin puuttumiseen?

Kyllä, ne voidaan räätälöidä käsittelemään ongelmia, kuten kiusaamista, konfliktien ratkaisua ja sopivia tapoja reagoida negatiiviseen käyttäytymiseen. Ne tarjoavat puitteet sosiaalisten haasteiden ymmärtämiselle ja niihin vastaamiselle.

Kuinka esittelen sosiaalisia tarinoita teini-ikäiselle?

Esittele ne positiivisella ja tuomitsemattomalla tavalla. Korosta, että ne ovat työkaluja, jotka auttavat ymmärtämään sosiaalisia tilanteita paremmin ja parantamaan kommunikaatiotaitoja. Voi olla hyödyllistä ottaa teini mukaan luomaan tai mukauttamaan omia.

Näytä Kaikki Opettajaresurssit
*(Tämä aloittaa 2 viikon ilmainen kokeiluversio - ei tarvita luottokorttia)
https://www.storyboardthat.com/fi/articles/e/sosiaalisen-tarinoita-for-teens
© 2024 - Clever Prototypes, LLC - Kaikki oikeudet pidätetään.
StoryboardThat on Clever Prototypes , LLC :n tavaramerkki, joka on rekisteröity Yhdysvaltain patentti- ja tavaramerkkivirastossa.