https://www.storyboardthat.com/pl/articles/e/t-chart-porównań

Po co porównywać i kontrastować?

Porównywanie i kontrastowanie przedmiotów pozwala naszym uczniom ćwiczyć analityczne myślenie. Muszą dowiedzieć się, w jaki sposób przedmioty są takie same (porównaj), a czym się różnią (kontrast). Umiejętność myślenia jest również zgodna z podstawową koncepcją Common Core, która zapewnia, że nasi uczniowie uczą się poprzez proces, a nie tylko zapamiętywanie. Wielu z nas zna model Diagramu Venna do porównywania i kontrastowania. Storyboard That wziął ten model i dostosował koncepcję porównania i kontrastu do pracy z podejściem storyboardowym przy użyciu T-Chart.

Kontrastujące różnice

W trzykolumnowym formacie organizatora graficznego T-Chart dwa elementy znajdują się w pierwszej i ostatniej komórce. W tych komórkach w danej chwili opisany jest tylko jeden element. Na przykład, jeśli kontrastują jabłka i pomarańcze, jabłko będzie miało jedną komórkę, a pomarańcza również będzie miała jedną komórkę. W każdej z odpowiednich komórek zostaną tam zapisane tylko szczegóły dotyczące tego konkretnego owocu.

Porównanie podobieństw

Po opisaniu unikalnych właściwości jabłek i pomarańczy, użytkownik opisuje cechy lub atrybuty, które mają wspólne elementy. Porównywanie pozwala uczniom połączyć dwa przedmioty, osoby lub pomysły, których wcześniej nie rozważali.

Chociaż powyższy opis wyjaśnia ukończenie unikalnych cech przedmiotów w pierwszej kolejności, nie jest to wymagane. Wielu uczniom może być łatwiej najpierw uzupełnić aspekt porównawczy lub nawet uzupełnić je razem, gdy myślą o różnych cechach.

Fakt kontra opinia

W edukacji spędzamy dużo czasu ucząc naszych uczniów, jak myśleć krytycznie i rozumieć to, czego się uczą. Zasoby, których używamy w klasach, są pełne faktów. Często wśród faktów zawarte są również opinie i ważne jest, aby uczniowie potrafili je rozróżnić. Fakt lub Opinia mogą być używane podczas nauczania dowolnego przedmiotu, aby pomóc uczniom nauczyć się rozróżniać w swoich zasobach. Byłoby to również pomocne narzędzie podczas nauczania studentów o perswazyjnych esejach. Często są one pełne zarówno faktów, jak i opinii, i czasami może być trudno je rozróżnić.

Plusy i minusy

Obecnie przed dziećmi i młodzieżą stoi tak wiele decyzji, że ważne jest, abyśmy ich edukowali, aby pomogli im w podejmowaniu właściwych decyzji. Wykres zalet i wad to świetny sposób na zademonstrowanie procesu myślowego, który prowadzi do dokonania świadomego wyboru. Układ T-Chart jest idealny do stworzenia takiego układu. Wykres dwukomórkowy automatycznie tworzy podział. Format za i przeciw jest świetny dla wszystkich uczniów, ale może być szczególnie dobry dla uczniów, którzy mają trudności z dokonywaniem odpowiednich i bezpiecznych wyborów.

Twórz własne szablony porównań i kontrastów

Ten szablon jest właśnie tym, szablonem. Możesz dowolnie zorganizować go tak, aby był odpowiedni dla Ciebie i Twoich uczniów, i dostosować go w zależności od ich poziomu i potrzeb. Szablon porównania i kontrastu jest tworzony przy użyciu naszego układu T-Chart. Dowiedz się więcej o tym organizerze graficznym w naszym artykule T-Chart.

Aby utworzyć własny T-Chart, wykonaj następujące proste kroki:
  1. Otwórz kreatora scenorysów
  2. Kliknij „Układ scenorysu”
  3. Wybierz układ „Wykres T”.
  4. W razie potrzeby dodaj lub usuń komórki i kliknij OK! kiedy skończysz.

Powiązane zajęcia
Format porównania i kontrastu ma coś dla każdego, a dzięki Storyboard That dodanie obrazów sprawia, że nauka jest przyjemna! Jesteśmy pewni, że będziesz zadowolony z używania go w swojej klasie.


Jak uczyć porównywania i kontrastowania wydarzeń historycznych za pomocą wykresów T

1

WYBIERZ WYDARZENIA HISTORYCZNE

Wybierz dwa lub więcej wydarzeń historycznych, które nadają się do porównania i kontrastu. Weź pod uwagę wydarzenia, które są znaczące, mają wyraźne powiązania i zapewniają bogate możliwości analizy.

2

PRZEDSTAW T-WYKRES I CEL

Wyjaśnij cel porównywania i kontrastowania wydarzeń historycznych za pomocą T-wykresów. Przedstaw strukturę wykresu T i jego kolumny w celu uporządkowania informacji. Podkreśl, że wykres T pomoże uczniom zidentyfikować podobieństwa i różnice między wydarzeniami.

3

BADAĆ I ZBIERAĆ INFORMACJE

Kierowanie studentami w prowadzeniu badań nad wybranymi wydarzeniami historycznymi. Zapewnij wiarygodne zasoby lub skieruj uczniów do odpowiednich źródeł. Zachęć ich do zebrania kluczowych szczegółów, przyczyn, skutków, ważnych dat i innych istotnych informacji o każdym wydarzeniu.

4

WYPEŁNIJ WYKRES T

Zademonstruj, jak wypełnić T-wykres, korzystając z zebranych informacji. Modeluj proces, opisując lewą kolumnę jednym wydarzeniem historycznym, a prawą kolumnę drugim. Pomóż uczniom zidentyfikować i zapisać podobieństwa i różnice w każdym odpowiednim rzędzie wykresu T.

5

ANALIZOWAĆ I RYSOWAĆ POŁĄCZENIA

Poprowadź uczniów do analizy informacji zapisanych na wykresie T. Zachęć ich do zidentyfikowania wzorców, powiązań i znaczących spostrzeżeń między wydarzeniami. Omów implikacje podobieństw i różnic oraz ich wpływ na kontekst historyczny lub wyniki.

6

WYCIĄGNĄĆ WNIOSKI I PRZEMYŚLEĆ

Poprowadź uczniów do wyciągania wniosków na podstawie ich analizy. Pomóż im zsyntetyzować ich odkrycia i zastanowić się nad znaczeniem porównywania i kontrastowania wydarzeń historycznych. Zachęć uczniów do wyrażenia swoich spostrzeżeń, oceny wpływu wydarzeń historycznych i przedyskutowania wniosków wyciągniętych z porównania.

Często zadawane pytania dotyczące porównywania i kontrastowania z T-wykresami

W jaki sposób T-wykresy mogą być wykorzystywane do promowania umiejętności krytycznego myślenia u uczniów?

Wykresy T mogą pomóc uczniom rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia, zachęcając ich do porównywania i kontrastowania różnych pomysłów lub koncepcji. Identyfikując podobieństwa i różnice między dwoma lub większą liczbą tematów, uczniowie mogą zacząć analizować i oceniać znaczenie i implikacje tych podobieństw i różnic. Ten proces może również pomóc uczniom rozwinąć umiejętność nawiązywania kontaktów, wyciągania wniosków i skutecznego komunikowania swoich pomysłów.

Czy są jakieś ograniczenia lub wady korzystania z T-wykresów do porównywania i kontrastowania działań w klasie?

Chociaż wykresy T są użytecznym narzędziem do porównywania i kontrastowania działań, istnieją pewne ograniczenia i wady, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład wykresy typu T mogą nie nadawać się do porównywania złożonych lub abstrakcyjnych pojęć, ponieważ mogą wymagać bardziej szczegółowej lub bardziej szczegółowej analizy niż ta, którą można uchwycić w formacie dwukolumnowym. Ponadto wykresy T mogą nie być odpowiednie dla wszystkich uczniów, zwłaszcza tych z niepełnosprawnością wzrokową lub poznawczą, którzy mogą wymagać dodatkowego wsparcia lub dostosowania, aby w pełni zaangażować się w ćwiczenie.

Czym T-charts różnią się od innych organizerów graficznych, które można wykorzystać do nauczania porównań i kontrastów?

Inne narzędzia, których można użyć, to między innymi diagramy Venna, macierze i mapy podwójnych bąbelków. W porównaniu z diagramami Venna, wykresy T są prostsze i łatwiejsze w użyciu, ponieważ wymagają tylko dwóch kolumn do porównania, podczas gdy tworzenie i wypełnianie macierzy może być bardziej czasochłonne niż wykresy T. Podwójne mapy bąbelkowe, znane również jako mapy burzy mózgów lub wykresy bąbelkowe, są przydatne do porównywania i kontrastowania dwóch różnych perspektyw lub punktów widzenia na dany temat. Mogą pomóc uczniom zidentyfikować podobieństwa i różnice w sposobie postrzegania określonego problemu przez różne grupy lub osoby.

Atrybuty Obrazu
  • 254/365: 09/11/2013. Fruits! • peddhapati • Licencja Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Drivers License -Teen driver • State Farm • Licencja Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Fireworks • bayasaa • Licencja Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Gambling Addiction • schnappischnap • Licencja Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
  • Pints of Beer • Simon Cocks • Licencja Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Zobacz Wszystkie Zasoby dla Nauczycieli
*(Rozpocznie się 2-tygodniowy darmowy okres próbny - brak karty kredytowej)
https://www.storyboardthat.com/pl/articles/e/t-chart-porównań
© 2023 - Clever Prototypes, LLC - Wszelkie prawa zastrzeżone.
StoryboardThat jest znakiem towarowym firmy Clever Prototypes , LLC , zarejestrowanym w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA